Mis on üksik kodade virvendusarütmia?

Üksik kodade virvendusarütmia ehk LAF on kodade virvendusarütmia tüüp, mis tavaliselt tekib ilma olemasolevate või olemasolevate südamehaigusteta. Kodade virvendusarütmia peetakse kõige levinumaks südame arütmia vormiks, kuid 70% nendest juhtudest on tingitud südamehaigusest. Üksik kodade virvendusarütmia põhjustab südame löögisageduse järsu tõusu ning võib põhjustada ka õhupuudust, peapööritust, minestamist, sagenenud urineerimist ja väsimust. Episoodid kestavad tavaliselt kaks tundi kuni seitse päeva. Mitmed tegurid võivad kaasa aidata häire arengule või vallandada üksiku kodade virvendusarütmia episoodi.

Prantsuse kardioloog dr Philippe Coumel on tuvastanud kaks peamist üksiku kodade virvenduse tüüpi. Vagaalne kodade virvendus mõjutab tavaliselt 40–50-aastaseid mehi. Episoodid võivad kõige tõenäolisemalt tekkida lõõgastusperioodidel, õhtul, vahetult pärast söömist või pärast alkoholi joomist. Adrenergiline pikk kodade virvendus tekib tavaliselt ainult päevavalgustundidel ja sageli järgneb kehalisele tegevusele või stressile. Adrenergilise LAF-iga kaasneb sagedamini suurenenud urineerimine.

Mõned inimesed, kellel on üksildane kodade virvendusarütmia, võivad kannatada ainult ühe episoodi ja neil ei esine enam kunagi sümptomeid. Teiste puhul võivad sümptomid perioodiliselt taastuda. Mõnel patsiendil esineb igal aastal vähem kui üks episood, teistel aga palju sagedamini. LAF võib esineda sagedamini meestel kui naistel ja tekkida hüpertüreoidismi tagajärjel. Hüpertüreoidismi ravi lahendab tavaliselt nende patsientide LAF-i sümptomid.

Kofeiin, nikotiin ja alkohol võivad vallandada LAF-i episoodi. On teada, et sümptomid ilmnevad pärast šokolaadi, punase veini, juustu, banaanide ja jogurti tarbimist. Probleemid vere elektrolüütide tasemega, eriti ebasobiv kaaliumi, kaltsiumi, magneesiumi ja naatriumi tase, võivad vallandada üksiku kodade virvenduse episoode.

LAF-i episoodi ajal erakorralist arstiabi otsivatele patsientidele võib südame löögisageduse vähendamiseks anda selliseid ravimeid nagu diltiaseem, digitaalis või propranolool. Mõnedel patsientidel võib LAF-i episoodide vältimiseks määrata beeta-blokaatoreid, nagu flekainiid. Mõned patsiendid kasutavad flekainiidi LAF-i episoodi peatamiseks pärast selle algust.

Toitumise ja elustiili muutused võivad samuti aidata patsientidel oma sümptomeid kontrollida. Teadlased usuvad, et alkoholi, kofeiini ja kunstlike magusainete eemaldamine toidust võib olla kasulik paljudele patsientidele. Magneesiumi-, kaaliumi- või tauriinilisandid on mõnele patsiendile kasulikud. Teised on leidnud, et toiduallergiate ja seedehäirete ravimine võib parandada LAF-i sümptomeid. Mõnikord kasutatakse üksikute kodade virvendusarütmia korrigeerimiseks ka kirurgilisi protseduure, kuid neid operatsioone peetakse täiesti edukaks vaid umbes 60% patsientidest.