Kuidas istutada kapsast

Kapsas on maitsev, toitev ja mitmekülgne tihedate lehtedega köögivili. Seda saab hapukapsa saamiseks keeta, aurutada, toorelt süüa või isegi kääritada. Kapsastele meeldib jahe ilm, kuid palju päikest, ja seni, kuni tingimused on sobivad, võite saada kevadise ja sügisese saagi. See konkreetne köögivili talub külma, kuid ei talu kuumust, nii et see kasvab kõige paremini sügisel.

1
Valige õige aeg. Kapsa seeme tuleks alustada varakevadel, kuus kuni kaheksa nädalat enne viimast külma. Saate neid istutada ka suve lõpus, et neid sügisel koristada. Seemnete istutamiseks parima aja määramiseks kontrollige oma piirkonna kohalikku külmaprognoosi. Kapsa seemikuid kasvatatakse sees neli kuni kuus nädalat ja seejärel siirdatakse paar nädalat enne viimast külma.

2
Istutage seemned. Valmistage ette seemnete starterid, täites need mullaga. Tehke sõrmega iga seemnekäivituslahtri keskele ½ tolli (1,3 cm) auk. Tilgutage igasse auku kaks või kolm kapsaseemet ja katke auk mullaga. Potimuld on kapsaseemnete jaoks ideaalne, sest see on viljakas ja voolab hästi.

3
Kastke seemneid. Kui olete seemned istutanud, lisage mulda piisavalt vett, et see oleks niiske. Kui seemned idanevad ja kasvavad, hoidke muld niiskena, lisades rohkem vett, kui see hakkab kuivama.

4
Säilitage temperatuur. Kapsaseemned idanevad, kui temperatuur on vahemikus 65–75 F (18–24 C). Hoidke neid sees või aiakuuris, kus temperatuur hoitakse selles vahemikus. Kui seemned on tärganud, viige need kohta, kus on palju päikesevalgust, näiteks lõunapoolne aken.

5
Hoidke seemikud sees, kuni lehed moodustuvad. Kui kapsaseemned idanevad ja hakkavad kasvama, paiskuvad idud läbi mulla. Hoidke kapsa seemikuid sees, kuni need on kolm kuni neli tolli pikad ja neil on vähemalt neli või viis lehte. Seemikute sellesse staadiumisse kasvamiseks kulub neli kuni kuus nädalat.

6
Määrake, millal tuleb viimane külm. Parim on kapsas siirdada oma välitingimustesse umbes kaks kuni kolm nädalat enne viimast külma. Selle kuupäeva määramiseks kontrollige oma piirkonna pikaajalist ilmaennustust. Kui teate, millal on viimane oodatav külm, määrake kapsa ümberistutamiseks kuupäev paar nädalat enne seda. Sügisesistutamiseks pange taimed välja. 6-8 nädalat enne aasta keskmist esimest külma.

7
Valige õige asukoht. Kapsas vajab õitsenguks mõnda asja ja päikesevalgus on üks neist. Kapsa kasvatamiseks õues kohta valides otsige kohta, kus on iga päev vähemalt kuus tundi lauspäikest. Vältige kapsaste istutamist lillkapsa, maasikate, spargelkapsa ja tomatitega samadele peenardele. Kapsad õitsevad aedades, mis asuvad kurkide läheduses. ja oad.

8
Valmistage külvipeenar ette. Kapsas armastab viljakat mulda, nii et segage oma peenras mulda võrdsetes osades vananenud komposti või sõnnikuga. Kastke peenart enne seemikute ümberistutamist nii, et muld oleks niiske. Kapsa ideaalne pH on vahemikus 6,5–7,5. Saate testida oma mulla pH-d testribadega, mis on saadaval enamikus osakondades, aia- ja ehituspoodides. Kui teil on vaja pH-d alandada, lisage mulla happelisemaks muutmiseks rohkem komposti või sõnnikut. PH tõstmiseks lisage peenrasse pulbristatud lubjakivi.

9
Istutage kapsa seemikud ümber. Istutage seemikud samale sügavusele, mis olid pottides, umbes ½ tolli (1,3 cm) sügavusele. Asetage need üksteisest 12–24 tolli (30–61 cm) kaugusele ja ridadesse, mis on üksteisest umbes 24 tolli (61 cm) kaugusel. Parimate tulemuste saamiseks valige kapsaseemnete ümberistutamiseks pilvine päev. See aitab vältida habraste taimede põrutamist.

10
Katke muld multšiga. Lisage mulla ülaosale 1-tolline (2,5 cm) multšikiht. See aitab hoida mulla niiskena seemikute kasvades, kaitsta taimi kahjurite eest ja reguleerida mulla temperatuuri. Ideaalne kapsa multš sisaldab jahvatatud lehti, peeneks jahvatatud koort või komposti.

11
Hoidke muld niiskena. Kapsataimed vajavad igal nädalal umbes 1,5 tolli (3,8 cm) vett. Kui sa ei saja piisavalt, kastke mulda piisavalt niiskena, et see kapsa kasvades püsiks niiskena. Jätkake kapsaste kastmist, kuni taimed jõuavad küpsuseni. Sel ajal lõpetage nende kastmine, et vältida peade lõhenemist.

12
Väetada kolm nädalat pärast ümberistutamist. Kui kapsas hakkab uusi lehti kasvatama ja pead arenema, parandage mulda väetisega. See juhtub umbes kolm nädalat pärast ümberistutamist ja sel ajal vajavad kapsad lämmastikurikast väetist. Kapsalappide jaoks sobivad head väetised kalaemulsioonid, vedelväetis, verejahu ja puuvillaseemnejahu.

13
Pöörake tähelepanu kasvuajale. Kapsa kasvuaeg sõltub sordist, kuid kapsa valmimine pärast seemnete istutamist võib võtta 80–180 päeva. Pärast seemikute ümberistutamist vajab kapsas küpsemiseks 60–105 päeva.

14
Tehke pigistamise test. Kui kapsad hakkavad küpsema, võite hakata peadele pigistuskatseid tegema, et teha kindlaks, kas nad on koristamiseks valmis. Pea põhja läbimõõt peaks olenevalt sordist olema 4–10 tolli (10,2–25,4 cm). Pigistamistesti tegemiseks pigistage kapsa pead käega. Tugev ja kindel pea on koristusvalmis, kuid lahtine ja pehme pea vajab küpsemiseks rohkem aega.

15
Korjake pead. Kui kapsad on valmis, eemaldage terava noaga pead vartelt. Lõigake ära välimised lehed ja lisage need kompostihunnikusse, kui need on terved. Kui pead on koristatud, asetage need varju või külmikusse, kuni olete valmis neid kasutama või säilitama. Kui koristate kapsast pead, jätke varred kasvu jätkamiseks maasse. Paljudel kapsastel kasvavad uued väiksemad pead ja neid saab mitme nädala pärast uuesti koristada.

16
Hoidke lisapäid. Saate oma koristatud kapsad kohe ära süüa või ülejäägid hilisemaks hoiule panna. Mustuse ja putukate eemaldamiseks puhastage kapsapead jooksva vee all. Asetage need puhtale rätikule täielikult kuivama. Kapsa säilitamiseks toimige järgmiselt.: Mäske see lahtiselt kilesse ja hoidke külmikus kuni kaks nädalat.Säilitage kuni kolm kuud külmas või juurekeldris.Kuivatage või külmutage lehed.Muutke see hapukapsaks.