Kuidas valida kartuleid

Kartul on paljudes dieetides üle kogu maailma ja neid mitmekülgseid mugulaid saab küpsetada lõputul hulgal viisidel. Praetud, küpsetatud, röstitud ja keedetud ja räsistatud – kartuliga tehtavatel toimingutel pole piiranguid. Kartulite küpsetamine algab kõige küpsemate ja tervislikumate valimisega. Samuti on palju kartulisorte ja oluline on valida õige selle roa järgi, mida soovite valmistada.

1
Pigista kartulid kõvaks. Parimad kartulid on need, mis on kõvad ja mis pigistades ei anna järele. Pehmeks muutumine on üks esimesi märke sellest, et kartul läheb halvaks, seega vältige kartulit, mis tundub pressimisel prits või pehme. Kuigi pehmeid kartuleid on ohutu süüa, kui teil juba kodus on, vältige nende ostmist poest, välja arvatud juhul, kui kavatsete need kohe küpsetada.

2
Kontrollige sisselõigete ja plekkide olemasolu. Lõiked ja plekid võivad põhjustada kõdunemist ning need võivad olla ka koht, kus bakterid või hallitus võivad kartulisse sattuda. Kartuleid valides pöörake need ümber ja kontrollige kõiki külgi, et koorel poleks vagusid, mõlke, sisselõigeid ja muid lahtisi kohti. Väiksemate pinnavigadega kartuleid on ohutu süüa, kui te kahjustatud ala ära lõigate. Saate oma raha eest rohkem kartulit, kui ostate kartulid, mis on puhtad, siledad ja veatu.

3
Nuusutage kartulit enne nende ostmist. Kuna kartuleid kasvatatakse maa sees, on normaalne ja loomulik, et see lõhnab kergelt mulla järele. Enne kartuli lisamist ostukorvi tõstke see nina juurde ja hingake sisse. Kuigi kartul peaks lõhnama nõrgalt mulla järele, peaks nahk olema suhteliselt puhas ja mustusevaba.

4
Ostke idanevaid kartuleid ainult siis, kui kavatsete need kohe ära süüa. Kartulid, millel kasvavad silmad, on hakanud idanema. Kuigi neid on endiselt ohutu süüa, tuleks need kohe ära süüa. Ärge ostke idanevaid kartuleid, välja arvatud juhul, kui kavatsete neid ühe või kahe päeva jooksul küpsetada. Enne küpsetamist kaevake kartulist lusikaga välja kasvavad silmad või lõigake need noaga ära.

5
Ärge ostke kortsus kartuleid. Kartuli kortsud võivad olla märk paljudest asjadest, sealhulgas valest käsitsemisest (mis põhjustab ka verevalumeid), niiskuse kadu ja kartulite liiga soojas hoidmises. Selle asemel otsige siledaid ja lihavaid kartuleid.

6
Vältige rohelise koorega kartuleid. Kartul kasvab maa all, nii et kui nad on päikese käes, tähendab see, et nad on kiskjate suhtes haavatavad. Enda kaitsmiseks toodab kartul kemikaali nimega solaniini, mis muudab kartuli maitse kibedaks ja ebameeldivaks. Suurtes kogustes süües võib solaniin põhjustada ebamugavustunnet seedetraktis, kõhulahtisust ja hallutsinatsioone. Madala roheliste kogumitega kartuleid on ohutu süüa seni, kuni kahjustatud osad ära lõigata. Kui väldid rohelist kartulit, saate oma raha eest rohkem.

7
Ärge ostke tumedate laikude või sinikatega kartuleid. Tumedad laigud ja verevalumid tuleks enne kartuli söömist ära lõigata, nii et kõige parem on osta kartuleid, millel pole selliseid vigu. Pöörake käes olev kartul ümber ja otsige musti laike, tumedaid kohti ja verevalumeid, mis tuleks ära lõigata. Verevalumid on tavaliselt märk jämedast ümberkäimisest, kuid tumedad laigud võivad olla ka lehemädaniku või seeninfektsiooni tunnuseks.

8
Kuiv- või õlipõhiseks küpsetamiseks vali tärkliserikkad kartulid. Kõrge tärklisesisaldusega kartul imab palju vedelikku, mistõttu kipub see suppides, hautistes ja keetmisel laiali lagunema. Kuid need sobivad suurepäraselt kuivküpsetusmeetodite (nt küpsetamine ja röstimine) ning õlipõhiste toiduvalmistamismeetodite (nt praadimine) jaoks. Tärkliserikkaid kartuleid saab ka püreestada ja need sobivad hästi või, kastme, hapukoore ja muude kastmetega. Tärkliserikaste kartulite hulka kuuluvad: rusikas maguskartulIdaho

9
Aurutamiseks ja keetmiseks sobib vahajas kartul. Vahajas kartul sisaldab vähesel määral tärklist. Nad ei ima vedelikku nii, nagu tärkliserikkad kartulid seda teevad, nii et nad ei lagune keetmisel, aurutamisel ega suppides ja hautistes keetmisel. Need on ka suurepärased kartulid kartulisalati, koore ja vormiroogade jaoks, sest need säilitavad küpsetamisel oma kuju. Mõned vahajas, vähese tärklisesisaldusega kartulisordid on: FingerlingsYukon Gold (madala kuni keskmise tärklisesisaldusega) CarolaLaRetteAustrian Crescent

10
Valige universaalne kartul, kui te ei tea, mida vajate. Universaalne kartul sisaldab keskmises koguses tärklist, nii et see imab keetmisel vett, kuid hoiab ka paremini kuju kui kõrge tärklisesisaldusega sordid. Neid kartuleid saab aurutada, keeta, küpsetada, praadida ning suppides ja hautistes valmistada, kuid need sobivad ideaalselt gratiiniks ja röstimiseks. Keskmise tärklisesisaldusega universaalsed kartulid on järgmised

11
Kasutage uusi kartuleid, kui soovite küpsetada terve kartuli. Uus kartul on kartul, mis koristatakse enne täielikku valmimist. Neil on õrn ja õhuke nahk, nii et neid ei pea enne küpsetamist koorima. Kuna need kartulid on väiksemad ja õhema koorega, sobivad need ideaalselt tervena keetmiseks või aurutamiseks. Pärast keetmist puistatakse terveid uusi kartuleid sageli või, õli ja maitseainetega, nagu sool, pipar, küüslauk ja ürdid. Mõiste uus kartul võib viidata mis tahes kartuliliigile, sest “uus” viitab kartuli vanusele ja küpsusele, mitte sordile.

12
Valige õlipõhiste toiduvalmistamismeetodite jaoks rusikas. Kui sööte friikartuleid, valmistatakse need enamasti rusikast kartulist. See kartulisort sobib suurepäraselt õlipõhiste toiduvalmistamismeetoditega, nagu praadimine ja hautamine. Teised toidud, mille jaoks rusikas on ideaalne, on: Hash-pruunid Latkes Kartuliviilud

13
Tõsta kartulid säilitamiseks paberkotti. Kartul säilib õigel säilitamisel mitu kuud. Parim viis kartuleid säilitada on lahtises paberkotis või paberkotis, millesse on tehtud mitu auku. See võimaldab õhul ringelda ja takistab niiskuse kogunemist koti sisse.Kilekotte ei soovitata kartulite hoidmiseks, kuna need hoiavad niiskust kinni ja võivad põhjustada enneaegset mädanemist.

14
Hoidke neid pimedas kohas. Päikese käes olev kartul hakkab tootma solaniini, seega on oluline hoida kartuleid pimedas kohas päikesevalguse eest eemal. Ladustamine töölaual ei ole soovitatav. Head kartulihoidmiskohad on järgmised: juurekeldrid, sahvrid, kapid, kapid, kapid

15
Valige ladustamiseks veidi jahe koht. Ideaalne temperatuur kartulite säilitamiseks on vahemikus 45–50 F (7–10 C). Seetõttu sobivad kartulite jaoks kõige paremini juur- ja külmkeldrid, kuid sobivad ka pimedad sahvrid ja kapid.Ärge hoidke kartuleid külmkapis, sest liigne külm muudab tärklise suhkruks, muutes kartuli maitset. Kartul toatemperatuuril säilitatavad tooted säilivad vaid üks kuni kaks nädalat, mitte kaks kuni kolm kuud.

16
Hoidke neid kuivas, ventileeritavas kohas. Niiskus võib põhjustada kartulite kiiret riknemist, seega peate leidma kuiva koha, kus neid hoida. Kuiv koht, mis on ka jahe, pime ja hästi ventileeritud, hoiab ära võrsumise ja varajase riknemise.Märgade keldritega majade jaoks sobib kartulitele paremini kapp või sahver.