Kuidas kartulit küpsetada

Ahjukartul on lihtne ja odav lisand valmistada. Kartul on hea C-vitamiini, kiudainete, kaaliumi ja mangaani allikas. Kuna kartul on nii mitmekülgne, on selle valmistamiseks palju võimalusi. Allpool on toodud mitu lihtsat ahjukartuli valmistamise viisi. (Ettevaatust, kleebistega, mitte kõik meetodid ei hõlma traditsioonilist küpsetamist.) Valige meetod, mis tundub teile kõige köitvam, või katsetage veidi!

1
Koori kartulid ja loputa hästi külma veega.

2
Kui küpsetate tavalises ahjus, eemaldage liigne niiskus, kuivatades kartuleid puhta köögirätiku või valge paberrätikuga.

3
Eemalda kartulitelt “silmad”.

4
Vajadusel lõigake ära kõik muljutud või halvad kohad.

5
Torka kartulid üks või kaks korda kahvliga läbi. See võimaldab küpsetada kiiremini ja ühtlasemalt.

6
Hõõru kartulid oliiviõliga ühtlaseks kattumiseks. (valikuline). Maitsesta soola ja pipraga. Asetage kartulid küpsetusplaadile või röstimisnõusse (valikuline). (Mõned inimesed eelistavad panna kartuli otse restile.)

7
Küpseta kartuleid temperatuuril 425 °F (218 °C) 45–60 minutit. Kartulid valmivad siis, kui neid saab lihtsalt kahvliga läbi torgata. Kartuleid võib küpsetada ka madalamal temperatuuril kauem. See protsess kipub andma koore välispinnale krõbedama naha. 350 °F (177 °C) umbes 90 minutit või 375 °F (191 °C) umbes 75 minutit on hea soovitus. Küpsetusajad võivad varieeruda. Kõik kartulid ei ole ühesuguse suuruse ja massiga, mistõttu on need küpsetusajad juhised, mitte reeglid. Tehke kahvli test, et välja selgitada, kas kartul on saavutanud soovitud küpsuse.

8
Maitsesta ja kaunista vastavalt vajadusele. Mõned klassikalised kombinatsioonid on järgmised: hapukoor ja murulauk Või ja soolJuust

9
Maitsesta kartulid oliiviõli, soola ja pipraga (valikuline). Kui te ei kavatse ahjukartuliga pärast küpsetamist midagi ette võtta, võib selle maitsestamine oliiviõli, soola ja pipraga olla hea mõte.

10
Mähi kartulid alumiiniumfooliumisse. Alumiiniumfoolium on hea soojusjuht, mis tähendab, et alumiiniumfooliumisse mähitud ahjukartulite küpsetusaeg lüheneb tõenäoliselt. Kui sulle meeldivad krõbeda koorega ahjukartulid, siis vaata ette: alumiiniumfooliumisse mähkimisel tekib koorega kartul, mis on pigem aurutatud kui krõbe.

11
Küpseta temperatuuril 425 °F (218 °C) ~45 kuni 60 minutit või 400 °F (204 °C) juures 60 kuni 70 minutit. Aeglasemalt küpsetatud ahjukartulitel on sageli kreemja keskosa. Kontrollige veidi, kas kartul on valmis, enne kui arvate, et see on valmis. Kuna alumiiniumfoolium kiirendab küpsetamist, võiksite seda varakult kontrollida, et vältida liialdatud kartulit.

12
Kaunista vastavalt vajadusele.

13
Asetage kartulid mikrolaineahjukindlasse nõusse ja mikrolaineahjus kõrgel temperatuuril 5 minutit.

14
Pöörake kartulid ümber ja küpsetage mikrolaineahjus veel 3–5 minutit.

15
Kontrollige valmisolekut. Kui kartul pole ikka veel täielikult küpsenud, jätkake kartuli mikrolaineahju küpsetamist 1-minutilise intervalliga, kuni see on täielikult keedetud.

16
Kaunista vastavalt vajadusele.

17
Puhastage kartuleid, kuid ärge kuivatage. Natuke niiskust muudab küpsetatud kartuli pärast küpsetamise lõppu paremaks.

18
Asetage aeglasele pliidile, katke ja küpseta madalal kuumusel 6–8 tundi või kuni see on pehme. See meetod annab kõige pehmema koorega ja heledama kartuli. Väga madalal kuumusel pikemat aega küpsetamine vähendab üleküpsemise ohtu.

19
Kaunista vastavalt vajadusele.