Mis on taimne fentermiin?

Taimne fentermiin on teatud tüüpi käsimüügis olev toidulisand, mis on loodud töötama nagu fentermiinina tuntud heakskiidetud kaalulangusravim. Retsepti alusel väljastatav fentermiin, mida kasutatakse söögiisu vähendajana, on suukaudselt manustatav amfetamiini ravim, mis koos õige toitumise ja treeninguga soodustab kaalulangust. See teeb seda, vabastades ajus teatud kemikaale, mis kontrollivad söögiisu ja kiirendavad ainevahetust, mis omakorda vähendab nälga ja aitab rasva lagundada.

Kuigi fentermiin on heaks kiidetud kasutamiseks alates 1959. aastast, on sellel, nagu enamikul dieedipillidel, palju teadaolevaid kõrvaltoimeid, sealhulgas unetus, suukuivus, kõhulahtisus, peavalu ja südame löögisageduse tõus. Vaatamata nendele probleemidele muudab ravimi tõhusus selle populaarseks valikuks tugevalt ülekaaluliste inimeste jaoks. Seda määravad sageli arstid.

Retseptiravimiga fentermiiniga seotud kõrvaltoimete tõttu propageerivad mitmed vitamiinitööstuse ettevõtted nüüd ravimile täiesti loomulikku alternatiivi. Seda toodet nimetatakse sageli taimseks fentermiiniks. Saadaval ilma retseptita, seda müüakse veebis ja tervisetoidupoodides, ühe kuu varu maksab tavaliselt 60 USA dollarit (USD) või rohkem.

Taimset fentermiini müüvad ettevõtted reklaamivad seda sageli kui retseptiravimite ohutumat ja tõhusamat alternatiivi. Nende jaemüüjate sõnul toimib taimne toidulisand täpselt nagu retseptiravim, kuid sellel ei ole sellega seotud soovimatuid kõrvaltoimeid. Erinevatest aminohapetest ja ürtidest – nagu roheline tee, alfa-lipohape ja nigrum – koosnev taimne versioon väidetavalt suurendab selle kasutajate ainevahetust ja energiat, vähendades samal ajal söögiisu ja põletades kaloreid.

Koostisosade osas sisaldab taimne fentermiin mitmeid aineid, mis teadaolevalt soodustavad kaalulangust. Näiteks näitavad kliinilised uuringud, et roheline tee võib inimese ainevahetust veidi kiirendada. Samuti on alfalipoehape võimas antioksüdant, mis teadaolevalt aitab reguleerida veresuhkru sisaldust ja vähendada suhkruisu.

Vaatamata nendele kasulikele koostisosadele ei ole näidatud, et paljud teised taimses fentermiinis leiduvad ained põhjustaksid kaalulangust. Tegelikult on toote peamiste koostisosade, L-karnitiini nime all tuntud aine kohta tehtud vähe uuringuid. Ka teiste koostisosade, nagu piper nigrum ja biotiin, uuringud ei näita, et need tooted kuidagi kaalulangust soodustaksid.

Paljudes riikides ei kehti vitamiinide ja toidulisandite suhtes samu nõudeid kui teistele retsepti- ja käsimüügiravimitele. Seetõttu teevad seda toodet kasutavad tarbijad seda omal riisikol. Kasutaja peaks enne selle toote kasutamist konsulteerima arstiga, kuna taimse fentermiini pikaajaline toime ja ohutus üldiselt on suures osas teadmata.