Kuidas peeti külmutada

Kui leiate, et teil on liiga palju peeti, kuna teie aias oli tohutu saak või läksite toidupoest või taluturult oma lemmikköögivilja ostmisega veidi liiale, pole põhjust muretsemiseks! Peeti saab kergesti külmutada ja säilitada kuni 12 kuud, ilma et see kaotaks oma värskust. Peete õigesti valides, valmistades ja täielikult küpsetades saate neid nautida alati, kui isu selle maitsva köögivilja järele tabab!

1
Valige sileda koorega peet, millel pole pinnapealseid sisselõigeid ega verevalumeid. Vältige lõtva koorega, kokkutõmbunud või pehmete ja niiskete laikudega peetide valimist. Kui teil juhtub olema peete, millel on lehed küljes, veenduge, et need oleksid tumerohelist värvi, väikesed ja katsudes krõbedad.

2
Lõika peedi juured ja eemalda rohelised. Kuigi juurte ja roheliste lõikamiseks saab kasutada nuga, on kääride kasutamine lihtsam. Mõnel juhul, kui olete ostnud toidupoest või taluturult, võivad rohelised ja osa juurikaid juba eemaldada. Peedi kärpimisel jätke juurtest vähemalt 5,1 cm (2 tolli) ja 1 cm. „2 tolli (1,3 cm) vartest. Kui peedist eemaldatakse rohkem, võivad peedid keetmise ajal veritseda. Ärge visake rohelisi ära, kui need on värsked! Saate neid kasutada salatis või küpsetada nagu spinatit ning lisada maitse lisamiseks äädikat, soola ja pipart.

3
Pese ja hõõru peet külma jooksva vee all. Kasutage mustuse eemaldamiseks köögiviljaharja. Ärge muretsege, kui teil seda pole, peedid saab sama lihtsalt pesulapiga nühkida. Asetage peet kurn, et liigne vesi tühjendada.

4
Pane suur pott vett keema. Kasutage kõrget kuumust ja ajage oma pott või suur pott keemiseni.

5
Aseta puhastatud peedid veekeedupotti ja kata kaanega. Keeda peeti madalamal kuumusel, kuni need on pehmed. Väikese peedi puhul peaks selleks kuluma 25–30 minutit. Keskmise ja suure peedi küpsetamiseks kulub umbes 45–50 minutit. Kui tunnete muret, et peet keetmise ajal veritseb, lisage veele 2 supilusikatäit (30  mL) äädikat või sidrunimahla. Keetmine on kõige levinum viis keedupeet, kuid neid saab ka ahjus röstida. Peedi röstimiseks asetage pestud ja kooritud peet madalasse küpsetusnõusse, mis on täidetud 1–4 tassi (59 ml) veega. Katke alumiiniumfooliumiga, keerake tihedalt kokku ja küpsetage üks tund temperatuuril 400 °F (204 °F). Mõned inimesed otsustavad peedi säilitamiseks aurutada. Peedi aurutamiseks täitke suur pott veega ja laske keema tõusta. Asetage peedid aurutisse, katke kaanega, alandage kuumust ja küpseta umbes 30 minutit või kuni valmis.

6
Kontrollige, kas peet on pehme. Küpsetusaja lõpu lähenedes kontrollige valmisolekut noaga. Valige peedi paksem osa ja sisestage nuga või kahvel. Kui nuga või kahvel satub peedi sisse kergesti, on see küpsenud. Kui tunnete vastupanu, vajab peet küpsetamiseks rohkem aega. Kui teie peet pole piisavalt pehme, kontrollige neid 15-minutilise intervalliga, kuni see on valmis.

7
Nõruta keedetud peedid kurnis ja jahuta jäävannis. Peetide jahutamine peatab kohe küpsetusprotsessi ja muudab nende käsitsemise ohutuks. Laske peedil 5–10 minutit jäävannis seista. Peetide jahutamine jäävannis aitab ka peedil olevaid kestasid lahti saada, et neid oleks lihtne eemaldada.

8
Eemaldage noaga juured ja varred. Kasuta kestade eemaldamiseks köögiviljakoorijat, ole ettevaatlik, et ära eemalda rohkem kui vaja. Kui sul pole käepärast koorijat, võid koored õrnalt jaheda jooksva vee all maha hõõruda. Käte määrimise eest kaitsmiseks kandke kindlasti paari kindaid.

9
Lõika peet 0,64 cm (1–4 tolli) viiludeks. Teise võimalusena võite lõigata neljandikku või kuubikuteks. Kui peedi suurus on umbes 1 tolli (2,5 cm), võib need jätta terveks. Kuid pidage meeles, et ka terve peet ei külmu.

10
Pange peedid kilekottidesse. Külmutamiseks võite kasutada Ziploc kotte. Üksikute portsjonite jaoks on parim ühekvartine suurus. Enne hoiustamiseks sulgemist jätke koti ülaossa kindlasti umbes 1–2 tolli (1,3 cm) või 1 tolli (2,5 cm) vaba ruumi.

11
Eemaldage kilekottidest võimalikult palju õhku ja sulgege need tihedalt. Üks võimalus õhu eemaldamiseks on suruda õhk kotist välja ja sulgeda, jättes otsa veidi lahti. Avatud otsas sisestage joogikõrs ja imege välja kogu ülejäänud õhk ning sulgege kott kiiresti. Teine võimalus õhu eemaldamiseks on kasutada vaakumsulgurit. See meetod eemaldab kindlasti kogu õhu kotist ja vähendab sügavkülma põlemise võimalust. Need süsteemid võivad olla kulukad, kuid sagedase kasutamise korral on need üsna väärtuslikud.

12
Märgistage kilekotid. Märkige kindlasti ka praegune kuupäev. Peeti säilib sügavkülmas kuni 12 kuud. Kui hoiate oma peete sügavkülmas 18 kuud või kauem, võivad need kokku tõmbuda ja märjaks muutuda. Parim aeg külmutatud peedi kasutamiseks on 6–9 kuud.