Kuidas valmistada aeglaselt küpsetatud talupojaleiba

Vähesed asjad pakuvad nii rahuldust kui värskelt küpsetatud saia ahjust väljatõmbamine. Kui aga ahju sisselülitamiseks on liiga palav või olete päevaks kodust eemal, võib küpsetamine olla vaevaline. Õnneks saab kiiresti kokku segada lihtsa talupojaleiva, mis ei vaja sõtkumist. Laske tainal lihtsalt tõmmata ja vormige see lihtsaks pätsiks. Mugavaks leivaküpsetamise viisiks saate asetada taigna aeglasesse pliidiplaadisse. Kui soovite kuldset koorikut, pange küpsetatud talupojaleib mõneks minutiks broileri alla.

1
Sega jahu, pärm ja sool. Asetage 3 tassi (306 g) universaalset VÕI leivajahu suurde segamisnõusse koos 3/4 teelusikatäie pärmiga. Pange 1 1/4 teelusikatäit soola kausi teisele küljele, et see pärmi ei puudutaks. Vahusta kuivad koostisosad omavahel, kuni need on segunenud. Ainult pärmi ja soola kombineerimine võib pärmi hävitada, mistõttu on oluline neid lahus hoida.

2
Sega juurde soe vesi. Kuumutage 1 1/2 tassi (350 ml) vett nii, et see oleks katsudes soe. Kalla vesi kuivainetega segamisnõusse. Segage leivataigna hästi puulusikaga. Tainas peaks olema raskesti segatav ja see näeb välja pulstunud. Vältige keeva või kuuma vee kasutamist, mis võib pärmi tappa.

3
Määri tainas õli ja kilega. Kui tainas on karvas pallis, piserdage tainast keedupritsiga. Pöörake tainas ümber ja pihustage alumine külg küpsetusspreiga. Kogu taignapall tuleks katta küpsetuspritsiga, et see ei jääks kile külge kinni. Rebige kileleht ära ja katke sellega kauss. Kui te ei soovi toiduvalmistamiseks pihustit kasutada, võite tainale määrida veidi oliiviõli. Lihtsalt kasta kondiitripintsel õlisse ja määri õliga üle kogu taignapalli.

4
Tõesta tainas. Asetage kilega kaetud taignakausi peale puhas köögirätik. Asetage kauss oma köögi sooja ossa ja laske sellel 6–8 tundi puhata. See tõestab tainast ja laseb pärmil aktiveeruda, nii et leib kerkib. Tainas peaks 6 tunni pärast muutuma kihisemaks ja suuremaks. Kui teie köögis pole sooja ruumi, lülitage ahju tuli sisse ja asetage kauss ahju. Sulgege ahju uks ja jätke tuli põlema. See loob väikese sooja ruumi taigna tõestamiseks.

5
Koputage leivast õhk välja ja tõestage seda uuesti. Kasutage kondiitripintslit, et õlitada kergelt puhas töölaud või tööruum. Tõsta tainas letile. Voldi tainas enda peale nii, et tainas oleks pooleks volditud. Asetage kile tagasi kausi kohale ja laske sellel veel tund aega soojas seista. See lööb kõik õhumullid taignast välja enne, kui see lõplikult tõestab.

6
Vormi tainast ümmargune pall. Kui tainas on umbes kaks korda suurem kui siis, kui te seda tõestama hakkasite, võite tainast vormida. Silu tainas kätega ümmarguseks palliks. Tainas ei pea olema täiesti sile ega ringikujuline, kuna teete maalähedast talupojaleiba. Proovige leib võimalikult kiiresti vormida, et te tainaga üle ei töötaks.

7
Kaaluge leiva pannile panemist. Kuigi enamik talupojaleibu on vabavormilised ja neid ei panda pannile, võite leiba küpsetada pannil, kui soovite võileivapätsi stiili. Asetage leivataigen leivavormi ja asetage leivavorm otse aeglasesse pliiti. Te ei pea aeglasesse pliiti asetama küpsetuspaberit, kuna tainas sisaldab leivavormi.

8
Kaaluge taigna ülaosa lõikamist või lõikamist. Kui soovite talupojaleivale kaunistusmärki teha, tehke taignasse kaldkriipsu või sisselõigete tegemiseks köögikääre või teravat nuga. See aitab ka aurul küpsemise ajal leivast välja pääseda. Kui te ei tee pilusid, võib leivale küpsemisel tekkida pragu, et aur välja pääseks.

9
Asetage küpsetuspaber ja tainas aeglasesse pliiti. Rebige suur tükk pärgamentpaberit ja asetage see aeglasesse pliiti, mis on vähemalt 4-liitrine. Asetage vormitud leivapäts otse pärgamendile ja suruge küpsetuspaberi küljed vastu aeglase pliidi külgi. Pange aeglasele pliidile kaas. Te ei taha, et küpsetuspaber leivataignale alla kukuks. Selle tõttu võib leib kerkimisel ja küpsemisel paberisse kinni jääda.

10
Küpseta leiba. Lülitage aeglane pliit sisse asendisse HIGH ja küpsetage leiba 1–2 1/2 tundi. Teie leival võib kuluda vähem või rohkem aega, sõltuvalt sellest, kui suur on teie aeglane pliit. Peaksite leiba sageli kontrollima, et näha, kas see on valmis või mitte. Pöörake leiba esmakordsel aeglases pliidis valmistamisel hoolikalt tähelepanu. Kui teate, kui kaua see aega võtab, saate järgmisel leiva valmistamisel lihtsalt küpsetusaja määrata.

11
Kontrollige, kas leib on valmis. Pärast ühetunnist küpsetamist sisestage termomeeter leiva keskele. Kui temperatuur on vahemikus 87–93 °C, on leib valmis. Ka täisküpsenud leival peaks olema pehme, kuid mitte käsnjas pealispind. Kui koputate leiva põhja, peaks see olema kõva ja kõlama õõnsalt. Eemaldage leib ja laske sellel enne viilutamist täielikult jahtuda. Kui leib vajab rohkem aega, jätkake küpsetamist ja kontrollige leiba iga 30 minuti järel.

12
Kaaluge küpsetatud leiva ülaosa praadimist. Kuna leib aeglases pliidis ei pruunistu, võite seda praadida, et saada sellele tumedam koorik. Lihtsalt eemaldage päts aeglasest pliidist ja asetage see broileri alla restile. Prae pätsi pealmist osa 3–5 minutit. Leib pruunistub kiiresti, seega jälgige leiba küpsemisel.

13
Valmis.