Kuidas valida parimaid kiiresti kasvavaid varjupuid?

Parimad kiiresti kasvavad varjupuud on need, mis sobivad kasvukohaga, on kergesti hooldatavad ja kestavad suhteliselt kaua. Need võivad vähendada jahutusarveid ja pakkuda kodule privaatsust. Mõistlik on arvestada, kui suur on puu küpsusena ja kui lähedal see majale on. Õitsevad ja seemnekaunad puistavad puud võivad mõne inimese jaoks olla liiga segased, kuid lisavad maastikule huvi ja värvikirevust. On mõned kiiresti kasvavad varjupuud, mida ei soovitata.

Esimene kaalutlus on saidi suurus. Väikeses õues võivad kiiresti kasvavad varjupuud, mis kasvavad 40–50 jala (12–15 m) kõrguseks, sobida, kui nad just väga laiale ei levi. Väiksemaid puid saab istutada ridadena, et täita laia ala. Ülejäänud haljastuse jaoks tuleb valida varjutaluvad taimed. Päikese blokeerimine võib vähendada jahutusarveid 70%.

Lihtsaks hooldamiseks võiks eelistada haigustele ja kahjuritele vastupidavaid puid. Aeglase kasvuga puud, nagu tammed ja männid, on tavaliselt tugevamad kui kiiresti kasvavad puud, samuti on nad vähem vastuvõtlikud tuule- ja jäätormide purunemisele. Neid võib istutada kõrvuti kiiresti kasvavate varjupuudega ja kui nad on saavutanud küpse kõrguse, võib teised maha praakida. Rippuvate okstega puud, näiteks pajud, suudavad nii õue tänavalt varjata kui ka varju pakkuda.

Kiiresti kasvavad varjupuud, mis talvel lehed kaotavad, lisavad lehtede või viljade puhastamisel lisatööd. Magusad kummid ajavad maha teravaid seemnekaunasid, mida tuleb riisuda ja mida tavaliselt ei saa kompostida. Igihaljad puud hoiavad lehestikku kogu talve ja on suurepärased tuuletõkked. Need tuleb istutada enne hilissuve, et võimaldada neil luua tugevad juursüsteemid ja niiskus, et lehed ei langeks. Mõnel igihaljal on atraktiivsed viljad, näiteks männikäbid, mida saab koguda ja dekoratiivselt kasutada.

Puud, millel on värvilised lehed, lilled või huvitavad kujundid, lisavad maastikukujundusele uue mõõtme. Jaapani vahtrad ja tulbipuud hoiavad värvi suurema osa hooajast. Pöögipuudel on hall kuni valge koor, mis mõnel liigil ahvatlevalt koorub. Lombardia pappel ja küpressid kasvavad sammaskujuliselt ja sobivad istutamiseks ridadesse sõidutee äärde, tehes head tuuletõkked või privaatsusekraanid.

Teatud kiiresti kasvavate varjupuude liigid võivad olla problemaatilised. Hõbedased vahtrad on kurikuulsad madalate juurestiku ja nõrga pehme puidu poolest, mis tormi ajal kergesti puruneb. Printsessipuid ja mimoosi peetakse invasiivseteks liikideks, mis tõrjuvad välja põlispuud. Kohalik aianduskeskus võib teile nõu anda, kuidas vältida kahjuriliike, mis võivad teie piirkonnas olla piiratud.