Kuidas teha friikartuleid

Kui friikartulite isu peale tuleb, on tore, kui saab neid ise kodus valmistada! Krõbedate friikartulite jaoks kasuta tärkliserikkaid rusikaid kartuleid, et friikartulid oleksid väljast krõmpsud ja seest kohevad. Friikartulite valmistamiseks ilma õli kuumutamata lülitage ahi sisse ja visake maitsestatud friikartulite leht sisse. Need tõmbuvad kaunilt krõbedaks ja enne serveerimist võite neile nirista ürdivõid.

1
Koorige kartulid ja lõigake need 0,64 cm paksusteks kangideks. Loputage 2–1–2 naela (1,1 kg) rusikast kartulit ja asetage need lõikelauale. Kasutage suurt noa, et lõigata iga kartul ettevaatlikult pikuti pooleks 1–4 tolli (0,64 cm) paksusteks viiludeks. Asetage viilud lamedaks ja lõigake need pikuti uuesti 0,64 cm suurusteks pulkadeks. Maalähedaste friikartulite puhul jätke koored peale, kuid kartulid puhastage eriti hästi.

2
Pane friikartulid külma veega kaussi ja pane vähemalt 1 tunniks külmkappi. Aseta friikartulid suurde kaussi ja vala peale nii palju külma vett, et need täielikult kataks. Pange kauss külmkappi ja jahutage friikartuleid vähemalt 1 tund või kuni 8 tundi. Kui soovite friikartuleid enne tähtaega valmistada, töötage kuni selle etapini ja jahutage friikartuleid üleöö. Seejärel valmistage friikartulid järgmisel päeval.

3
Nõruta friikartulid ja patsuta paberrätikutega kuivaks. Pane kurn kraanikaussi ja võta kauss friikartulitega külmkapist välja. Valage friikartulid kurn, et vesi ära voolaks. Seejärel lao friikartulid paberrätikuga vooderdatud taldrikule või alusele. Võtke veel üks paberrätik ja kuivatage friikartulite pealsed osad. Oluline on friikartulid kuivatada, et need muutuksid praadimisel tõeliselt krõbedaks.

4
Valage õli raskesse potti ja kuumutage see temperatuurini 325 °F (163 °C). Asetage pliidile sügav pott või võtke lauapealne fritüür välja. Valage sellesse 1 liitrit (0,95 l) taime- või maapähkliõli ja kinnitage fritüüri termomeeter küljele. Lülitage põleti keskmisele kõrgele ja kuumutage õli, kuni see saavutab 163 °C (325 °F). Kui kasutate lauafritüüri, järgige tootja juhiseid. Veenduge, et termomeeter oleks õlis, nii et see loeb täpset temperatuuri.

5
Laske 1/3 friikartulitest õli sisse ja prae neid 3–4 minutit. Kui paned kõik friikartulid õlisse, alandavad need kuumust liiga kiiresti, nii et pange umbes 1/3 friikartulitest õli sisse. Praadimiseks kasutage friikartulite aeg-ajalt pööramiseks lõhikuga skimmerit ja praadige neid, kuni need on pehmenenud ja värvuselt kahvatu. Kui kardate, et õli pritsib teid, võite asetada friikartulid friikartulitele ja langetada õli.

6
Tõsta friikartulid paberrätikutele ja prae ülejäänud osad läbi. Kui friikartulid on eelnevalt läbi praetud, eemaldage need koorijaga ja asetage kuivade paberrätikutega vooderdatud lehele. Seejärel valage veel üks friikartulite partii kuuma õli sisse. Praadimine tähendab, et praadite kartulid ainult osaliselt. Need pehmenevad, kuid ei muutu täiesti krõbedaks. Enne järgmise friikartulite lisamist kontrollige, kas õli temperatuur on ikka veel 325 °F (163 °C).

7
Kuumutage õli temperatuurini 375 °F (191 °C) ja prae 1 partii praetud friikartuleid 3–4 minutit. Kui olete nende kõigi praadimise lõpetanud, pange need kõrvale, kuni tõstate õli temperatuuri 191 °C (375 °F). Seejärel pange ettevaatlikult 1 partii friikartuleid kuuma õli sisse ja prae neid, kuni need on pruunid ja krõbedad. Õli kõrgem temperatuur muudab friikartulite välispinnad eriti krõmpsuvaks.

8
Prae ülejäänud friikartulite partiid, kuni need on krõbedad. Tõsta valmis friikartulid paberrätikuga vooderdatud taldrikule ja vala teine ​​partii kuuma õli sisse. Jätkake friikartulite praadimist, kuni need on kõik kuldpruunid. Puista friikartulitele soola ja naudi neid kuumalt.

9
Pange küpsetusplaat ahju ja eelsoojendage ahi temperatuurini 400 °F (204 °C). Asetage ääristatud küpsetusplaat ahju keskele. Seejärel lülitage ahi sisse, et see eelsoojeneb ja leht läheb väga kuumaks. Kui asetate friikartulid kuumale lehele, hakkavad need koheselt krõbedama.

10
Kui soovite krõbedaid friikartuleid, koorige 2–1–2 naela (1,1 kg) rusikaid kartuleid. Loputage umbes 5 suurt tärkliserikast kartulit ja koorige need. Kuigi võite koored peale jätta, on friikartulid veidi nätskemad kui koorimisel. Ärge koorige kartuleid eelnevalt, muidu hakkavad nad pruunistuma.

11
Lõika kartulid 1,3 cm (1–2 tolli) tükkideks. Asetage kooritud kartulid lõikelauale ja lõigake need pikuti 1,3 cm paksusteks viiludeks. Asetage viilud lamedaks ja lõigake need pikuti uuesti 1,3 cm paksusteks pulgadeks. Kui eelistate veelgi krõmpsumaid friikartuleid, võite need lõigata 0,64 cm paksusteks pulgadeks. Kuna need on väiksemad, lühendage küpsetusaega 5–8 minuti võrra.

12
Sega friikartulid oliiviõli ja soolaga. Võtke suur kauss välja ja pange sinna friikartulid. Nirista neile 2 supilusikatäit (30 ml) oliiviõli ja puista peale 1 tl (5,5 g) meresoola. Kasutage friikartulite viskamiseks käsi või suuri lusikaid, nii et need oleksid õli ja soolaga kaetud. Õli takistab friikartulite kleepumist lehe külge. Samuti aitab see neil küpsetamisel krõmpsuda.

13
Laota friikartulid kuumale lehele. Kuuma küpsetusplaadi ahjust eemaldamiseks pange kätte ahjukindad. Seejärel laotage maitsestatud friikartulid plaadile nii, et need oleksid ühe kihina. Kui unustasite plaadi eelsoojendada, võite friikartulid siiski külmale ahjuplaadile laotada.

14
Küpseta friikartuleid 40–50 minutit, keerates need pooleldi ümber. Kandke labakindaid, et panna leht tagasi ahju ja küpsetada friikartuleid, kuni nende servad on pruunistunud. Pöörake friikartulid spaatliga poole küpsetusaja pealt ümber, et need küpseksid ühtlaselt ja muutuksid kuldpruuniks. Et testida, kas friikartulid on keskelt valmis, lükake prae sisse kahvel ja eemaldage see, et näha, kas see eraldub kergesti.

15
Eemalda friikartulid ja maitsesta neid vastavalt oma maitsele veel soolaga. Kui friikartulid on krõbedad ja pruunistunud, võta leht ahjust välja ja tõsta friikartulid serveerimisnõusse. Maitse ja soovi korral puista friikartulitele veel soola. Friikartulid muutuvad külmkapis märjaks ja nätskeks, nii et naudi neid kohe!