Kuidas seeni kuivatada

Kuivatatud seened on suur asi – need on täis maitset, fantastilised tonnides roogades ja neid saab säilitada sisuliselt terve igaviku. Saate neid rehüdreerida ja kasutada suppides, risotodes, pastaroogades… peaaegu igas maitsvas retseptis, mis teile pähe tuleb. Kuivatatud seente valmistamiseks järgige selles artiklis loetletud samme.

1
Puhastage seened, mida kavatsete kuivatada. Võimalusel kasutage seentelt mustuse eemaldamiseks pintslit või kuiva paberrätikut. Soovite vältida seente märjaks saamist puhastamise ajal, sest vesi võib põhjustada seente kuivamise või säilitamise ajal teiste konkureerivate seente või hallituse kasvu. Need liigsed seened või hallitus võivad selle söömisel teid omakorda haigeks teha. Kui seal on mustuse laigud, mis ei lase end ära harjata, võite nende eemaldamiseks kasutada niisket lappi või paberrätikut. Pühkige kindlasti sama koht kuiva lapi või paberrätikuga, et imada järelejäänud niiskust.

2
Tükelda seened. Mida paksemad on seened, seda kauem kulub nende kuivamine. Kuivatamise kiirendamiseks lõigake seened umbes 0,3 cm paksusteks viiludeks. Viiludesse on neil ikka piisavalt maitset pakitud, et need sobivad suurepäraselt igale roale, kuid kuivavad palju lühema ajaga kui terved seened.

3
Asetage seened küpsetusplaadile. Veenduge, et seened asetseksid tasaselt ja kõrvuti. Ükski seentest ei tohiks kattuda, kuna see võib kuivatamise ajal kokku sulada. Laotage need ühe kihina. Ärge määrige lehti õliga, kuna seened imavad õli, muutes nende maitset ja kuivatades kauem aega.

4
Kuumuta ahi temperatuurini 150 kraadi Fahrenheiti (65 Celsiuse järgi). Kui ahi on saavutanud ettenähtud temperatuuri, asetage küpsetusplaat koos seentega ahju. Jätke seened üheks tunniks seisma.

5
Võta seened tunni aja pärast ahjust välja. Kui võtate need välja, keerake need ümber, et need ühtlaselt kuivaksid. Sel ajal pühkige ära kogu niiskus, mis on nende pinnale kuivamise ajal tõusnud. Niiskuse eemaldamiseks kasutage paberrätikut või kuiva lappi.

6
Asetage seened tagasi ahju. Küpseta seeni veel tund aega või kuni need on täielikult kuivanud. Kui seeni välja tõmbate, veenduge, et nende pinnal ei oleks niiskust. Kui see on nii, keerake need ümber ja tupsutage niiskust paberrätikuga, seejärel pange need tagasi ahju.

7
Jätkake seente kontrollimist, kuni need on täielikult kuivanud. Korrake küpsetamist ja niiskuse eemaldamise protsessi, kuni seened on täielikult kuivanud. Korralikult veetustatud seen peaks nagu kreeker lahti lööma.

8
Lase seentel jahtuda. Kui olete need ahjust välja võtnud, laske seentel küpsetusplaadil jahtuda. Ärge asetage neid suletud kaanega nõusse, kui need on veel kuumad, sest kuumus võib tekitada kondensatsiooni, rikkudes sellega kõik jõupingutusi.

9
Hoidke kuivatatud seeni õhukindlates kanistrites. Kui need on täielikult jahtunud, asetage seened töötavate tihenditega kanistritesse. Hoidke kanistreid pimedas ja jahedas kohas, kuni olete valmis oma seeni supis, küpsetatud pastaroas või maitsvas risotos kasutama.

10
Puhasta ja viiluta seened. Nagu ülalpool loetletud, peaksite seeni puhastama ainult harja või kuiva rätikuga. Ärge kasutage vett, kuna seeni rikkuv vesi võib põhjustada hallituse või seente kasvu. Lõika seened 1,25 cm paksusteks viiludeks.

11
Kontrollige ilma. Proovige seda meetodit seente säilitamiseks ainult päikesepaistelistel ja väga madala õhuniiskusega päevadel. Kui õhus on liiga palju niiskust, võtab seente kuivamine palju kauem aega ja hallitus võib hakata arenema.

12
Leidke kuivatamiseks hea koht. Võimalused on päikeselised toad, aknalauad või lamedad katused, millel on õhuringlus. Valige koht, kus linnud, loomad, putukad ja niiskus ei saa seeni puudutada.

13
Asetage seened kuivatamiseks. Selleks on kaks võimalust. Võite panna seened kuivatusrestile või nööriga kokku nöörida. Kuivatusrestile: Laota seened ühe kihina. Veenduge, et ükski neist ei kattuks, kuna need võivad kuivamise ajal kokku jääda või veidrusteks kõverduda. Kata seened ja kuivatusrest “võrktelgis”, mille saate enamikust köögitarvete kauplustest. Võrgutelk hoiab putukad eemal. Kui teil ei ole võrktelki, võite lihtsalt kasutada võrkkangatükki, mis on kaetud kuiva resti ja seente peale ja alla. Keedunööriga: Keerake küpsetusnöör läbi seente. Selleks võite kasutada steriliseeritud nõela. Laske nõel lihtsalt läbi leegi, et see steriliseerida. Seejärel nöörile seened mööda nööri nii, nagu teeksid helmekeed.

14
Asetage seened kuivatusala jaoks valitud kohta. Kui kasutate küpsetusnööri meetodit, riputage need kuhugi kuivale ja päikese kätte. Laske seentel üks-kaks päeva päikese käes kuivada. Kontrollige nende edenemist mitu korda päevas. Kaaluge seente viimistlemist ahjus, kui need ei ole pärast umbes kahepäevast päikese käes viibimist täiesti kuivad. Lugege selle artikli esimest meetodit, et õppida, kuidas seda teha.

15
Asetage paberrätik tasasele pinnale. Aseta puhastatud ja viilutatud seened paberrätikule. Need peaksid olema ainult ühes kihis, kusjuures ükski seentest ei kattu. Kui need kattuvad, võivad seened kokku sulada. On väga oluline, et seened oleksid täiesti kuivad. Kui neil on vähegi vett peal, võib see vesi jääks muutuda ja seene ära rikkuda.

16
Laota seente peale veel üks paberrätik. Jätkake seente ühe kihina laotamist ja seejärel asetage nende kihtide peale paberrätikud, kuni olete ära kasutanud kõik seened, mida soovite kuivatada.

17
Lükake need paberrätiku-seene kihid paberkotti. On ütlematagi selge, et peaksite kasutama suurt paberkotti, mis mahutab kõik paberrätikud ja seened. Paberkott laseb seente kuivades veeauru sellest läbi.

18
Asetage paberkott sügavkülma. Ületunnitöö hakkavad teie seened sügavkülmas kuivama. See protsess on palju aeglasem kui teised kaks ülaltoodud meetodit, kuid on tõhus – eriti kui te ei kavatse seeni kohe kasutada.