Kuidas osta suitsulõhet

Suitsulõhe viitab lõhele, mis on kuivatatud ja seejärel suitsutatud. 1960. aastatel suutsid külmutusautod värsket kala rannikult rannikule vedada ja New Yorgi osariigist Brooklynist sai Ameerika Ühendriikide kalasuitsutamispealinn. Peagi ähvardas lõhet kui liiki ülepüük ja saadaoleva lõhe hind tõusis drastiliselt. Lõhe kaitsmiseks kehtestati seadused ja tänapäeval peetakse suitsulõhet delikatessiks. Tänapäeval on saadaval palju erinevaid suitsulõhe liike.

1
Valige märgsoolatud lõhe. Märgsoolatud lõhe on protsess, mille käigus lõhe (tavaliselt filee) kastetakse mitmeks päevaks vee, vürtside, suhkru, soola ja võimalusel ka naatriumnitriti segusse (värvi säilitamiseks). See võimaldab viljaliha rakkudel täituda niiskusega, nii et suitsutusprotsess ei lase kogu niiskust välja. Märgsoolatud suitsulõhe on niiske ja maitsev.

2
Valige kuivatatud lõhe. Lõhe kuivatamise meetod enne suitsutamist on Euroopas traditsiooniliselt tehtud. Lõhefileed on täielikult kaetud suhkru, soola ja vürtside kombinatsiooniga. Kuivsoolatud ja suitsulõhe kipub olema kuivem ja siidisem kui märgsoolatud lõhe. Kuivsoolatud lõhet valmistatakse tavaliselt väiksemate partiidena ja see kipub olema kuivatatud suitsulõhest kallim.

3
Ravi süstimise teel. Enne suitsetamist süstitud lõhefileed paranevad kolmest võimalusest kõige kiiremini, kuid soolvee süstimine lõhe õrnale viljalihale võib seda kahjustada. Tulemuseks on odavam, kuid kergemini masstoodetud, suitsutamiseks valmis kuivatatud lõhe.

4
Valige külmsuitsulõhe. Suurem osa suitsulõhest on külmsuitsutatud. Pärast kuivatamist läheb lõhe suitsuahju, mida hoitakse 21–32 kraadi C (70–90 kraadi F). Kala riputatakse aeglaselt põleva puusöe kohale, mis aitab kala suitsutamisel maitsestada. Madal temperatuur kala ei küpseta, kuid kala külmsuitsutamiseks kulub kuni 3 nädalat. Külmsuitsulõhe rikneb kiiremini kui kuumsuitsukala.

5
Valige kuumsuitsulõhe. Kuumsuitsulõhe valmistatakse üsna sarnaselt külmsuitsulõhega, kuid erinevus seisneb selles, et selle suitsutamise kuumus on kõrgem. Kuumus võib ulatuda 120 F kuni 180 F (50 C kuni 80 C), kuid see nõuab vähem aega suitsetajas. Kuumsuitsu kala suitsutatakse tavaliselt vähem kui 12 tundi. Kuumsuitsulõhe on kuivem kui külmsuitsulõhe ja sellel on sageli suitsusem maitse.

6
Valige Atlandi suitsulõhe. Põhja-Ameerika ja Norra idarannikul valmistatakse suitsulõhet Atlandi lõhe sorti lõhest. Norra ja Nova Scotia on kaks suurimat Atlandi ookeani suitsulõhe tootjat. Norra suitsulõhe on üks populaarsemaid saadaolevaid sorte. Võrreldes Šoti suitsulõhega, selle rivaaliga, on sellel virsiku värv. Enamasti on see kuivsoolatud ja tugeva, kergelt soolase tekstuuriga.

7
Valige Briti Columbiast pärit Alaska, Šoti, Iiri või suitsulõhe. Põhja-Ameerika läänerannikul ja mujal Euroopas toodetakse ka suitsulõhet, kusjuures peamised tootjad on Briti Columbia, Alaska, Šotimaa ja Iirimaa. Nad kasutavad erinevaid lõheliike, sealhulgas kuninglõhe, chum, coho, sockeye ja roosa lõhe. Šoti suitsulõhe, mis on teisel kohal Norra suitsulõhe järel, on võise tekstuuriga ja viljaliha on roosale või oranžile lähedasem. See on tavaliselt kuivsoolatud ja külmsuitsutatud ning sellel on Norra sordiga võrreldes vähem suitsune maitse.

8
Valige lox. Traditsiooniliselt oli lox meetod, mille abil lõhe soolvetati väga soolases lahuses ja seejärel suitsutati korraks. Saadud toode oli väga kalamaitseline. Tänapäeval tähendab lox igasugust suitsulõhet, mis tavaliselt lõigatakse väga õhukesteks viiludeks ja serveeritakse toorjuustu ja maitseainetega bagelitel.

9
Valige Nova suitsulõhe. Nova suitsulõhe viitab lõhele, mis kuivatati ja seejärel suitsutati. Kala võib olla mis tahes sorti ja saadud toode on maheda maitsega ja mitte väga soolane. Nimi pärineb Nova Scotia Atlandi lõhest, mis püüti väljasuremissurma.

10
Valige Balik suitsulõhe. See on tavaliselt kõige kallim suitsulõhe ja seda leidub tavaliselt ainult kõige kallimates poodides ja restoranides. See on käsitsi lõigatud ja trimmitud lõhe, mis on võetud kala ülemisest osast, mis seejärel hoolikalt kuivatatakse ja suitsutatakse.

11
Select Gravlax.Gravlax on lõhe, mis on kuivatatud Skandinaavia moodi, kuivatades seda tervena tillis, suhkrus, soolas ja muudes ürtides. Seejärel puhastatakse, fileeritakse ja mõnikord kergelt suitsutatakse, et saada niiske ja maitsev lõhetoode.

12
Ostke Alaska suitsulõhe. Alaska suitsulõhet saab valmistada mis tahes tüüpi Vaikse ookeani lõhest. See viitab pigem selle kuivatamise ja seejärel kuuma suitsetamise protsessile, sarnaselt indiaanlaste traditsioonilistele tehnikatele.