Kuidas Nattot teha

Natto on traditsiooniline Jaapani roog, mis on valmistatud kääritatud sojaubadest, mis on tuntud oma terava lõhna ja tugeva maitse poolest. Seda serveeritakse sageli koos riisiga ja segatakse hommikusöögiks munaga, kuigi mõnikord lisatakse sellele keskpäevasöögiks sojakastet ja Jaapani sinepi. Kuigi mitmel pool maailmas saate osta eelvalmistatud nattot, annab selle värskeks muutmine tavaliselt parima maitse. Natto valmistamine on aeganõudev protsess, kuigi praktiline aeg on vaid umbes tund, nii et selle Jaapani delikatessi nautimiseks vajate vaid veidi kannatust.

1
Pese sojaoad. Natto jaoks vajate 4 tassi (800 g) sojaube. Asetage oad kurni või sõela ja loputage neid põhjalikult kraanikausis külma vee all. Pärast seda raputage ube korralikult, et eemaldada liigne niiskus. Sojaubade loputamisel eemaldage kõik kokkutõmbunud või värvi muutnud oad.

2
Leota ube üleöö. Pärast sojaubade loputamist asetage need suurde potti. Katke oad 12 tassi (2,8 l) külma veega, et luua suhe 3 osa vett 1 osa ubadesse, et ubadel oleks ruumi paisuda. Laske ubadel 9–12 tundi leotada. Külmematel kuudel peate võib-olla ube kauem leotama, nii et selleks võib kuluda kuni 15–20 tundi.

3
Nõruta oad. Kui oad on leotamise lõpetanud, kallake need kurn või sõela. Loksutage korralikult, et eemaldada kogu liigne niiskus.

4
Tõsta oad suurde potti. Kui oad on kurnatud, asetage need suurde potti. Kasutage roostevabast terasest, emailitud või muud mittereaktiivset potti, sest reaktiivsed materjalid võivad muuta natto maitset ja värvi.

5
Kata oad veega ja keeda, kuni need on pehmed. Valage potti nii palju vett, et oad oleksid täielikult kaetud. Asetage pott pliidile ja laske kõrgel kuumusel keema. Kui uba hakkab keema, vähendage kuumust keskmisele tasemele ja laske ubadel 9 tundi podiseda.

6
Kurna oad. Kui sojaoad on valminud, asetage kraanikaussi kurn või kurn. Valage oad kurn ja loksutage korralikult, et eemaldada kogu liigne vesi.

7
Asetage oad steriliseeritud potti. Sellest hetkest alates on natto valmistamise protsessis ülioluline, et kõik kasutatavad anumad ja riistad oleksid steriliseeritud või võivad tekkida hallitus ja bakterid. Steriliseerimiseks keeda potti kõrgel kuumusel vees 10 minutit. Kuivatage see puhta rätikuga ja lisage seejärel oad. Keetke ka kõik lusikad või muud riistad, mida segamiseks kasutate.

8
Sega nattomoto pulber ja vesi. Natto valmistamiseks vajate nattomoto pulbrit, mis sisaldab natto eoseid. Kasutage pulbriga kaasas olevat spetsiaalset lusikat, et lisada üks lusikatäis eoseid väikesesse steriliseeritud kaussi. Lisage pulbrile 2 teelusikatäit (10 ml) keedetud vett ja segage segu steriliseeritud lusikaga, kuni pulber lahustub. Nattomoto pulbrit tuntakse ka natto spooridena või natto starterina. Saate seda osta Jaapani toidupoodidest ja veebipoodidest.

9
Vala natto eoste lahus ubadele. Kui nattomoto pulber on lahustunud, katke oad lahusega. Kasutage steriliseeritud lusikaga ubade ja lahuse segamiseks nii, et need oleksid täielikult ühendatud.

10
Kuumuta ahi ette. Natto lõpetamiseks peate ube mitu tundi ahjus soojendama. Seadke temperatuur 200 °F (93 °C) ja laske sellel täielikult eelsoojeneda. Kui teie ahju temperatuur ei lange 93 °C (200 °F), kasutage madalaimat võimalikku kuumutusastet. Võimaluse korral võite isegi langeda kuni 100 °F (38 °C).

11
Lisa oad ahjukindlatesse purkidesse. Lisage steriliseeritud lusikaga õhuke kiht ube 3–4 ahjukindla klaaspurgi põhja. Kui mõni uba kukub teisaldamise ajal letile või lauale, visake need ära. Veenduge, et kasutatavatel purkidel on kaaned. Steriliseerige purgid enne täitmist keevas vees.

12
Kata purgid marli ja kaanega. Kui oad on purkides, asetage igaühe peale steriliseeritud marlitükk. Järgmisena asetage purkidele kaaned, sulgedes need tihedalt.

13
Aseta ahju 24 tunniks käärima. Kui need on suletud, asetage kaetud purgid eelsoojendatud ahju. Laske ubadel 22–24 tundi ahjus käärida. Ubade kääritamiseks võite asetada purgid ka toidukuivatisse.

14
Lase nattol jahtuda. Kui oad on käärimise lõpetanud, võta purgid ahjust välja. Lase neil vähemalt kaks tundi jahtuda.

15
Eemaldage marli ja võtke kaanega purgid tagasi. Kui oad on jahtunud, eemaldage purkidelt kaaned ja visake marli ära. Asetage purkide kaaned tagasi nii, et need oleksid veel kord tihedalt suletud.

16
Tõsta natto üle öö külmkappi. Kui purgid on taastatud, asetage need külmkappi. Laske neil vähemalt üleöö või kuni 3–4 päeva jahedas seista. Nattot serveeritakse sageli Jaapani hommikusöögi osana. Seda saab oma toidukordadesse lisada ka muul huvitaval viisil.