Kuidas mune pastöriseerida

Keedetud munad praktiliselt ei kujuta endast ohtu, kuid kui järgite retsepti, mis nõuab toore või väheküpsetatud muna majoneesi, glasuuri, munakoogi jms kasutamist, võiksite munad esmalt pastöriseerida, et vähendada või kõrvaldada nakkusoht salmonella bakterid.

1
Kasutage värskeid mune. Üldreeglina on suhteliselt värskeid mune ohutum kasutada kui vanu mune. Ärge kasutage muna, mille kõlblikkusaeg on möödas, ja ärge kunagi kasutage muna, mille koores on pragusid.

2
Tõsta munad toatemperatuurile. Võtke munad, mida kavatsete kasutada, külmkapist välja ja laske neil 15–20 minutit köögilaual seista. Enne jätkamist peaks iga muna koor olema toatemperatuuri lähedal. Ärge kasutage selle protseduuri jaoks jahutatud mune. Enne potentsiaalsete bakterite surma peavad munakollased saavutama temperatuuri 59 kraadi Celsiuse järgi (138 kraadi Fahrenheiti järgi), kuid külmad munad ei pruugi pastöriseerimiseks kasutatavas soojas vees viibimise piiratud aja jooksul piisavalt soojeneda. Toasoojatel munadel on seevastu suuremad võimalused.

3
Aseta munad veekastrulisse. Täida väike kastrul poolenisti jaheda kuni külma veega. Asetage munad ettevaatlikult vette, asetades need ühe kihina kastruli põhja. Vajadusel lisage pärast munade asetamist kastrulisse veel vett. Munad peaksid olema kaetud umbes 2,5 cm (1 tolli) veega. Kinnitage panni küljele kiirloetav termomeeter. Veenduge, et termomeetri ots jääks vee alla, et see saaks kogu protsessi jooksul vee temperatuuri lugeda. Peate temperatuuri väga hoolikalt jälgima. Pange tähele, et iga kiirloetav termomeeter töötab, kuid digitaalne termomeeter on tõenäoliselt teie parim valik, kuna see võimaldab teil temperatuurikõikumisi täpsemalt lugeda.

4
Kuumutage vett aeglaselt. Asetage kastrul pliidile ja soojendage seda keskmise kuumusega. Laske vee temperatuurini 60 kraadi Celsiuse järgi (140 kraadi Fahrenheiti järgi). Ideaalis ei tohiks te lubada vee temperatuuri tõusta üle 61 kraadi Celsiuse järgi (142 kraadi Fahrenheiti) protsessi üheski punktis. Kõrgematel temperatuuridel võib muna konsistents ja omadused muutuda. Võib juhtuda, et küpsetate mune veidi ilma, et sellest isegi aru saaksite. Siiski võite lasta temperatuuril tõusta kuni 65 kraadi Celsiuse järgi (150 kraadi Fahrenheiti järgi), ilma et toore kvaliteedis oleks märgata olulisi muutusi. muna. Eelkõige, kui te ei kasuta termomeetrit, peate jälgima vett ja ootama, kuni panni põhjas tekivad mullid. Kui see juhtub, on vee temperatuur umbes 65 kraadi Celsiuse järgi (150 kraadi Fahrenheiti järgi). Kuigi see temperatuur on ideaalsest veidi kõrgem, võib see siiski piisavalt hästi töötada.

5
Hoidke temperatuuri kolm kuni viis minutit. Kui veetemperatuur jääb konstantseks 60 kraadini, jätkake suurte munade kuumutamist tervelt kolm minutit. Eriti suuri mune tuleks hoida kuumas vees viis minutit. Kuna vee temperatuur ei tohiks kunagi tõusta üle 61 kraadi Celsiuse järgi (142 kraadi Fahrenheiti järgi), peate selle protsessi ajal temperatuuri pidevalt jälgima. Reguleerige selle ülesande täitmiseks oma pliidi temperatuuri seadistusi. Kui lubasite vee temperatuuril tõusta 65 kraadini Celsiuse järgi (150 kraadi Fahrenheiti järgi) või kui pastöriseerite mune termomeetrit kasutamata, peaksite eemaldama pannil kuumuseallikast, enne kui lasete munadel kolm kuni viis minutit kuumas vees seista.

6
Loputage munad külma veega. Püüdke munad lusikaga ettevaatlikult veest välja ja loputage neid külma vee all, kuni koor langeb toatemperatuurini või alla selle. Teise võimalusena võite asetada munad jääveega kaussi, selle asemel, et neid jaheda jooksva all loputada. vesi. Eelistatav on voolav vesi, kuna istuvas vees arenevad bakterid tõenäolisemalt, kuid tehniliselt töötab kumbki võimalus. Munade külma veega loputamine langetab kiiresti muna sisetemperatuuri, takistades seeläbi selle temperatuuri tõusu või muna küpsemise jätkamist.

7
Hoidke mune külmkapis. Sel hetkel tuleks munad pastöriseerida. Saate neid kohe kasutada või jätkata külmkapis hoidmist veel umbes nädala jooksul.

8
Kasutage värskeid mune. Munad peaksid olema võimalikult värsked ja pragudeta. Veenduge, et ka munad oleksid puhtad. Toasooja munade kasutamine ei ole selle meetodi puhul nii oluline, kuna munavalge ja/või munakollane puutub kuumusega otsesemalt kokku, kuid selle juures on siiski veidi eelistatud toasoe muna meetodit kui külmad munad.

9
Keeda vesi suures kastrulis. Täitke suur kastrul kolmandiku kuni poole võrra veega ja asetage see pliidile kõrgele kuumusele. Enne kuumuse väljalülitamist laske sellel ühtlaselt podiseda ja ühtlaselt auruni. Jätkake järgmise sammuga, oodates, kuni vesi soojeneb. Vaja on ka teist roostevabast terasest kaussi, mis mahub mugavalt selle suure kastruli sisse. vesi. Teie kausi küljed peavad olema piisavalt kõrged, et välispannist vett sisse ei pritsiks. Ärge pange seda kaussi siiski veel vette.

10
Murra munad lahti. Murdke munad lahti ja laske munakollasel ja/või valgel otse teise roostevabast terasest kaussi kukkuda. Selle meetodi abil saate korraga pastöriseerida nii munavalget kui ka munakollast. Kui vajate siiski ainult munakollast või valget, võite munad eraldada, enne kui vajaliku portsjoni kaussi kukutate. Visake mittevajalik osa ära, visates selle oma köögivalamu kanalisatsiooni alla.

11
Klopi sisse veidi vedelikku. Segage toores muna vähese vedelikuga, kasutades iga täismuna, munavalge või munakollase kohta 30 ml (2 spl) vedelikku. Segage koostisosi põhjalikult, kuni muna hakkab vahutama. Võite kasutada mis tahes retseptis nõutud vedelikku, sealhulgas vett, sidrunimahla, piima või maitseaineid. Ärge lisage samal ajal nii sidrunimahla kui ka piima, kuna sidrunimahl (või mis tahes happeline vedelik) põhjustab piima tardumise. Kalgendatud piim võib mune rikkuda, muutes need tükkideks.

12
Asetage kauss kastrulisse. Kui vesi keeb ja kuumus on välja lülitatud, asetage kausi põhi oma veekastrulisse, hoides seda vajadusel tangide või tangide abil. See meetod kasutab munade kaudseks kuumutamiseks ja pastöriseerimiseks topeltkatla tehnikat. Tehniliselt võiksite mune otse soojendada, jättes vahele lisapoti vee, kuid see suurendab munade pastöriseerimise asemel kogemata küpsetamise ohtu. Kui aga soojendate mune otse, veenduge, et kasutate oma pliidil madalaimat võimalikku kuumust.

13
Vahusta pidevalt, kuni vee temperatuur langeb. Niipea, kui asetate munakausi kuuma vette, peate alustama munade vahustamist kahvli või vispliga. Jätkake vahustamist kaks kuni kolm minutit või kuni vee temperatuur langeb leigeks. Pidev liikumine jaotab kuumuse ühtlaselt kogu munasegus, takistades sellega muna küpsemist üheski konkreetses kohas või jäämast osaliselt pastöriseerimata.

14
Kasutage mune kohe ära. Laske munadel jahtuda umbes kolm minutit, seejärel kasutage neid vastavalt retseptile. Ärge püüdke neid mune külmutada ega külmutada.