Kuidas keeta kõvaks keedetud mune ilma pragunemiseta

Munad on keerulised ja neid võib olla raske keeta ilma koore purustamata. Kui munad on külmad, purunevad need kuuma veega kokkupuutel kergemini; need võivad praguneda ka siis, kui nad üksteise vastu segunevad või poti põhja settivad. Selleks, et munad ei puruneks, peate neid õrnalt käsitsema, aeglaselt keema ning jälgima muna ja vee temperatuuride erinevust.

1
Enne küpsetamist viige munad toatemperatuurile. Kui hoiate mune külmkapis, on oluline, et te ei prooviks neid külmas küpsetada. Munad pragunevad, kuna gaasid kuumenevad ja paisuvad koore sees. Kui rõhk muutub liiga suureks, väljuvad gaasid poorse kesta nõrkade kohtade lõhenemise kaudu. Munade toatemperatuurile toomine enne küpsetamist aeglustab seda protsessi. Kui te ei soovi oodata, kuni munad loomulikult soojenevad, proovige neid enne küpsetamist mõni minut kuumas kraanivees leotada.

2
Võimalusel kasutage vanemaid mune. Kui muna on värske, kleepub välimine membraan munakoore külge, sisemine membraan aga albumiini (“valge”) külge. Muna vananedes kleepuvad need membraanid tihedamalt koore enda külge.

3
Vabastage lõksu jäänud gaas, et vähendada pragunemise tõenäosust. Enne muna uputamist torgake koore suur ots puhta pöidla või haaknõelaga läbi. See võimaldab kinni jäänud õhumullidel, mis tavaliselt põhjustavad pragunemist, keemisprotsessi ajal välja pääseda.

4
Sorteeri munad ja pane potti või kastrulisse. Lao munad väga õrnalt virna, et vältida pragunemist. Ärge pange potti üle, keetke korraga ainult üks kiht mune ja need ei tohiks üksteise vastu suruda. Kui proovite keeta liiga palju mune korraga, võivad mõned neist kaalust mõraneda. Kontrollige, kas teie munad on värsked, asetades need soolase vee kaussi. Kui muna vajub põhja, on see värske. Kui see ujub üles, on suur tõenäosus, et see on halvaks läinud. Asetage poti põhja volditud marlilapp. See aitab mune pehmendada, nii et nende purunemise tõenäosus on väiksem.

5
Kata munad külma kraaniveega. Täitke pott õrnalt vähemalt ühe tolli (3 cm) veega. Vala vesi vastu panni külge, et see mune ei segaks. Kui te ei saa vältida vee munadele valamist, kinnitage need käega, et need ei libiseks ega praguneks. Lisage veele pool teelusikatäit soola. See muudab munade koorimise lihtsamaks ja võib aidata vältida nende pragunemist. Soolavesi aitab munavalge kiiremini tahkuda. Samuti aitab see ummistada väikseid lekkeid, kui koor toiduvalmistamise ajal praguneb. Ärge kunagi tilgutage mune otse kuuma veepotti, vastasel juhul koored pragunevad ja muna hakkab jooksma (selle tulemuseks on pošeeritud munad). Pannes külmad munad sooja või kuuma vette, “šokeerite” neid järsu temperatuurinihkega, mis põhjustab pragude tekkimist. Veelgi enam, külm vesi aitab vältida munade üleküpsemist.

6
Lisa veele äädikas. Kasutage iga muna kohta üks teelusikatäis äädikat ja valage see enne kuumuse sisselülitamist otse vette. Äädika lisamine veele aitab munavalges sisalduvatel valkudel kiiremini hüübida, et ummistada kooresse tekkivad praod. See on tavaline probleem, eriti väga külmade munade puhul. Kui muna vees praguneb, võite äädika lisamisega oodata. Võite märgata, et pragunenud munast imbub veidi valget vedelikku. Proovige siin olla kiire, kui lisate äädika vette kohe, kui märkate mõra, muna peaks siiski ühtlaselt keema. Kui te äädikat õigel ajal ei lisa, siis ärge muretsege. Pragunenud muna peaks siiski hästi keema, kuigi see ei pruugi täiuslik välja näha. Olge säästlik. Kui kasutate liiga palju, on teie munade maitse ja lõhn nagu äädikas.

7
Kuumuta vesi keskmisel kuumusel õrnalt keemiseni. Lase vesi aeglaselt keema, et munad kiirest temperatuurinihkest ei praguneks. Kata pott kaanega. Vesi keeb kaanega veidi kiiremini, kuid kui soovite munadel silma peal hoida, jätke see maha. Veenduge, et munad ei ladestuks põhja, kus nad küpsevad vähem. ühtlaselt ja murduvad kergemini. Segage vett iga kord, kui näete, et munad hakkavad settima. Kasutage segamiseks puulusikat ja olge väga õrn, et munad ei lõhuks.

8
Kui vesi keeb, lülitage kuumus välja. Niipea, kui vesi jõuab täielikult keema, lülitage kuumus välja ja laske munadel kuumas vees seista. Jäta pannile kaas peale. Vee kuumusest ja põletist järelejäänud soojusest piisab munade keetmise lõpetamiseks. Jätke munad potti veel 3-15 minutiks, olenevalt sellest, kui kõvad või pehmed need teile meeldivad: Kui teile meeldivad munad pehmelt keedetud, eemaldage need kolme minuti jooksul veest. Valged peaksid olema hangunud, munakollased aga vedelad ja soojad. Olge munade eemaldamisel väga õrn. Kühveldage kõik munad suure lusikaga välja, et vältida pragunemist. Kui teile meeldivad munad keskmiselt keedetud kujul, võtke need 5–7 minuti pärast veest välja. Kollased peaksid olema keskelt poolpehmed ja valged väga tugevad. Käsitsege mune siiski õrnalt, kuid te ei pea nii palju kartma nende pragunemise pärast. Kui teile meeldivad munad kõvaks keedetud, jätke need 9-12 minutiks kuuma vette. Kollased peaksid olema kogu aeg kõvad ja te ei pea kartma, et munad pragunevad. Kui soovid tahket, kuid pehmet ja erkkollast munakollast, jäta munad 9-10 minutiks vette. Kui soovite mune, mille keskosa on kõvem, kahvatukollane, jätke need 11–12 minutiks seisma.

9
Hoidke kella hoolikalt silma peal ja ärge laske munadel üle küpseda. 12 minuti pärast ilmuvad munakollasele hallid või rohekad triibud. Muna on endiselt söödav ja triibud maitsele eriti ei mõju. Mõned inimesed peavad aga roheliste ja hallide triipudega mune vähem isuäratavaks. Kaaluge värvimuutva munataimeri ostmist – kuumustundlikku indikaatorit, mille saate keedumunadega vette panna. Need taimerid leiate Internetist või kitšilistest köögitarvete kauplustest.

10
Tea, millal on ohutu süüa pragunenud muna. Kui muna keetmise ajal vees praguneb, peaks see siiski olema söömiseks ohutu ja tõepoolest, kui pragu pole liiga tugev, võib see siiski normaalselt küpseda. Kui muna on enne toiduvalmistamise alustamist mõranenud, ära vaevu seda keema. Bakterid võisid tungida läbi kesta ja nakatada sisemust, muutes selle potentsiaalselt teie tervisele ohtlikuks.

11
Valmistage kauss jääveega. Kuni munad kuumas vees küpsevad, täitke suur kauss külma veega. Lahustage vees veel 1/4-1/2 teelusikatäit soola, seejärel lisage jääd, et temperatuur veelgi alandada. Kui munad on keetmise lõpetanud, liigutage need ettevaatlikult sellesse kaussi, et need enam ei küpseks.

12
Küpsetusprotsessi peatamiseks jahutage munad. Kui munad on soovitud aja küpsenud, tühjendage ettevaatlikult pannilt kuum vesi, seejärel viige munad küpsetusprotsessi peatamiseks jääveekaussi. Pragunemise vältimiseks eemaldage munad ükshaaval lusikaga. Tilgutage munad ettevaatlikult jäävee kaussi, et nende temperatuur langeks. Lase neil 2-5 minutit jahtuda.

13
Pane munad külmkappi või serveeri kohe. Kui munad on käes hoidmiseks piisavalt jahedad, asetage need 20–30 minutiks külmkappi, et koored lahti saada. Kui te ei ole eriline selles, kui ilusad on teie kooritud munad või kui teile meeldivad munad soojas, võite külmkapi vahele jätta ja kohe pärast jahutamist neid koorima hakata.

14
Veenduge, et teie munad oleksid põhjalikult kõvaks keedetud. Keerake muna laual, et kontrollida, kas see on kõvaks keedetud, ilma seda lahti murdmata. Kui muna keerleb kiiresti ja kergelt, on see kõvaks keedetud. Kui see kõikub, laske sellel kauem küpseda.

15
Koorige munad, kui olete valmis neid sööma. Vajutage iga muna puhtale tasasele pinnale ja veeretage seda käes, et koor puruneks. Alusta koorimist muna rasvasemast otsast, kus koore all peaks jääma väike tühi ruum. See muudab koorimise pisut lihtsamaks. Loputage munad koorimise ajal külma vee all. See aitab vältida koore ja membraani tükkide kleepumist muna külge. Tavaliselt on mune lihtsam koorida, kui need on pragunenud. Pane munad kaanega tagasi potti. Enne koorimise alustamist raputage potti edasi-tagasi, et kestad puruneksid. Võimalik, et peate seda tegema mitu korda, et neid kõiki murda.

16
Kasutage teelusikatäit, et munavalge koorimise ajal puutumata jääks. Tõmmake suurest otsast ära väike osa kestast ja membraanist. Lükake lusikas koore ja membraani sisse nii, et see asetaks muna tassi. Seejärel libistage lihtsalt lusikat ümber, et koorida koore osad.

17
Hoidke mune külmkapis kuni viis päeva. Munad on söömiseks valmis kohe pärast koorimist. Ülejäänud munad hoidke suletud anumas ja katke need märja paberrätikuga. Vahetage paberrätikut iga päev, et munad ei kuivaks. Sööge mune nelja kuni viie päeva jooksul, enne kui need halvaks lähevad. Samuti võite mune hoida külmas vees. Vahetage vett iga päev, et munad ei laguneks. Enne nende purustamist ja koorimist võite kõvaks keedetud mune hoida mitu päeva. Pidage siiski meeles, et need kipuvad kasvama mõnevõrra kuivaks ja kummiks. Tavaliselt on parem hoida kooritud mune külmkapis niiskena, kui jätta munad koorimata.