Kuidas mune ohutult käsitseda

Munad on maitsvad ja suurepärane valguallikas, kuid nagu te tõenäoliselt teate, võivad need sisaldada ka baktereid, mis võivad teid haigeks teha, kui te mune korralikult ei käsitse. Munade õigeks käsitsemiseks olge valvas pindade pesemisel ja küpsetage mune õigel temperatuuril. Samuti olge ettevaatlik munade säilitamisel, et need värsked püsiksid.

1
Alusta puhaste riistade, kausside ja kätega. Munad võivad baktereid üsna kergesti korjata, nii et alustage kõigist puhastest esemetest. See hõlmab käte põhjalikku pesemist enne munade käsitsemist.

2
Küpseta munad õige temperatuurini. Kui küpsetate ainult mune temperatuuril 140 kraadi Fahrenheiti (60 kraadi Celsiuse järgi), tapate kõik bakterid. Kui segate munad suhkru või piimaga (vanillikaste), peaksite bakterite õigeks hävitamiseks püüdma saavutada 160 kraadi Fahrenheiti (71 kraadi Celsiuse järgi).

3
Vältige toorete või vedelate munade söömist. Mune tuleks keeta, kuni muna ja valge on hangunud; ärge sööge mune, kui need pole sellesse etappi jõudnud. Samuti peaksite vahele jätma küpsisetaina ja muude toore munaga taigna söömise. Kui teile meeldib küpsisetaigna söömine, proovige osta poest söödavat küpsisetainast, mis on spetsiaalselt valmistatud toorelt söömiseks. Võite leida ka retsepte küpsisetaina valmistamiseks ilma munadeta, kuid nende retseptide jaoks peate ka jahu kuumtöötlema.

4
Eraldage munad lehtri või munaeraldajaga. Kui teil on vaja munakollane valgest eraldada, kasutage selleks seadet. Käte või isegi munakoore kasutamine võib soodustada bakterite levikut. Lehter töötab hästi, sest valge jookseb alt välja, samal ajal kui munakollane jääb lehtrisse. Kui munakollane katki lööd, tuleb alustada uue munaga. Värskemad munad purunevad väiksema tõenäosusega.

5
Pärast munade käsitsemist nühkige käsi põhjalikult. Vahetult pärast munade käitlemist peske käed. Käte õigeks pesemiseks kasutage seepi ja vett. Bakterite eemaldamiseks nühkige käsi vähemalt kakskümmend sekundit.

6
Peske hoolikalt kõik, mis munadega kokku puutus. Pärast munaga küpsetamist puhastage kindlasti kõik maha. Desinfitseerige tööpinnad ning puhastage kausid, riistad ja lõikelauad kuuma vee ja seebiga. Saate esemeid ka nõudepesumasinas läbi lasta. See samm hõlmab ka kõigi koorega kokkupuutuvate asjade puhastamist. Nii et kui panete letile terve muna, peate selle pärast maha pühkima.

7
Jäta poest ostetud munade pesemine vahele. Poest ostetud mune pestakse enne koju toomist (USA-s). Kui proovite neid pesta, võite oma köögis koortest lihtsalt baktereid levitada. Teistes riikides tavaliselt mune enne poodi tulekut ei pesta, kuid siiski pole mõtet neid pesta.

8
Visake määrdunud või pragunenud munad minema. Kui avastate munad, mille koor on määrdunud või mille koored on enne koju toomist pragunenud, peaksite need munad välja viskama. Nad on sageli bakteritega saastunud.

9
Pühkige määrdunud munad riide või peene liivapaberiga. Ärge kasutage munade puhastamiseks vett, kuna see võib baktereid muna sisemusse tõmmata. Selle asemel hõõruge mustuse eemaldamiseks väljastpoolt riide, pehme harja või isegi peene liivapaberiga. Hõõruge neid, kuni need näevad puhtad.

10
Jälgi, kui kaua sul mune on olnud. Kui kasvatate kanu oma munade tootmiseks, peate jälgima nende munemisaega, et saaksite neid kasutada enne, kui need halvaks lähevad. Tavaliselt säilivad munad külmkapis kuu kuni viis nädalat. Võite kasutada süsteemi, kus asetate vanemad munad alati karbi esiosa poole, et neid kõigepealt kasutada.

11
Sööge ainult tervete kanade mune. Kui üks teie kanadest on haige, peaksite ta ülejäänud karjast isoleerima. Teate, et lind haigestub letargia, aevastamise, nohu silmade ja köhimise tõttu, kui nimetada vaid mõnda sümptomit. Kui olete linnu isoleerinud, veenduge, et te ei sööks selle kana mune.

12
Kontrollige, kas muna on ikka hea. Kui te pole kindel, kas muna on hea, asetage see veekaussi. Kui see põhja jääb, on see ikka hea. Kui see veidi kallutab, on see ka hea, kuid peaksite selle kiiresti kasutama. Kui see aga hõljub, tuleks seda visata, sest see pole enam hea.

13
Hoidke neid originaalpakendis. Originaalpakendil on peal kõlblikkusaeg, nii et saate seda hiljem hõlpsalt vaadata. Kui viskate selle välja, ei saa te neid kontrollida. Lisaks kaitseb originaalpakend mune.

14
Jahutage need külmkapi külmas osas. Sageli on teie külmiku ukses koht munade jaoks. See pole aga munade jaoks parim koht. See piirkond kipub olema soojem, kuna ukse avamisel ja sulgemisel tekib tuuletõmbust. Selle asemel asetage need riiulile, et need jahedamaks jääksid. Mune tuleks kogu aeg hoida temperatuuril 40 kraadi Fahrenheiti (4 kraadi Celsiuse järgi). Temperatuuri kontrollimiseks külmiku erinevates osades saate kasutada termomeetrit.

15
Asetage munad teistest toiduainetest eemale. Munakoored võivad sisaldada baktereid, nii et te ei soovi, et need puutuksid kokku teiste toiduainetega, eriti nendega, mida sööte toorelt. Veenduge, et munakoored ei puutuks kokku toiduainetega, nagu värsked köögiviljad ja puuviljad. Mahuti peaks olema enamjaolt ohutu, kuid tõenäoliselt peaksite seda siiski hoidma, et see ei puutuks kokku teiste külmkapis olevate esemetega.

16
Külmutage munad koorest välja. Kui teil on vaja mune kauem hoida, on parem need koorest välja võtta. Murdke need sügavkülmikusse ohutusse anumasse ja segage munakollased valgeteks, kuni segu on enamjaolt homogeenne. Aseta munad sügavkülma. Kui soovite mune sulatada, asetage need ööseks külmkappi. Ärge sulatage neid toatemperatuuril, kuna see soodustab bakterite kasvu.