Kuidas külmutada mune

Mune säilib külmkapis kaetuna tavaliselt paar nädalat. Kuid mõnikord on teil lihtsalt liiga palju mune, mida kasutada, enne kui need halvaks lähevad, või olete kasutanud retseptis olevaid munavalgeid, kuid ei taha munakollast kohe süüa. Nende munade ohutuks külmutamiseks, ilma et need kaotaksid oma maitset või tekstuuri, järgige alltoodud juhiseid.

1
Murra munad kaussi. Alustuseks avage munad suurde kaussi või muusse anumasse. Toores muna, nagu iga materjal, mis sisaldab märkimisväärses koguses vett, paisub külmumisel. Kui munad on koorega külmunud, võib see paisumine muna lahti murda. Lisaks koore fragmentide segamisele muna söödavasse ossa võib see kaasa tuua kahjulikke baktereid koore välisküljest. Kui munade aegumiskuupäev on lähedal või juba möödas, purustage igaüks enne suuremasse anumasse kandmist “testkaussi”. . Ilmselge värvimuutuse või tugeva ebameeldiva lõhnaga munad visake ära, seejärel peske katsenõu enne järgmise muna purustamist.

2
Klopi munad õrnalt kokku. Segage vähemalt nii palju, et munakollased puruneksid, või looge ühtlasem aine, vahustades neid omavahel segunemiseni. Püüdke siiski munadesse mitte liiga palju õhku lüüa.

3
Teralisuse vältimiseks lisage veel üks koostisosa (soovitatav). Toores munakollane kipub külmutades želatiinseks muutuma. Munavalgega segamisel võib see külmutatud munasegus tekitada teralise tekstuuri. Selle vältimiseks on kaks peamist viisi, olenevalt munade kavandatavast kasutusest. Kui kasutate neid eraldi või soolastes roogades, segage iga tassi (240 ml) toore muna kohta 1/2 tl (2,5 ml) soola. Kui kasutate neid magusates roogades, segage selle asemel 1–1,5 spl (15–22 ml) suhkrut, mett või maisisiirupit.

4
Kurna ühtluse parandamiseks (valikuline). Kui soovite segu ühtlasemaks muuta, kurnake see läbi sõela või kurna puhta kausi kohale. See eemaldab ka enamiku koore fragmentidest, kui neid purustades muna sisse segati.

5
Külmutage sügavkülmikukindlates anumates. Valage segu sügavkülmakindlatesse anumatesse, jättes muna ja kaane vahele 1/2 tolli (1,25 cm) ruumi, et võimaldada paisumist. Sulgege anumad tihedalt. Teise võimalusena külmutage munasegud esmalt puhtal jääkuubikualusel ja seejärel tõstke kuubikud suuremasse sügavkülmakindlasse anumasse. See võib hõlbustada vajaliku munakoguse sulatamist.

6
Märgistage konteiner kolme olulise faktiga. Munad püsivad tavaliselt kvaliteetsed mitu kuud kuni aasta, seega on hea mõte need märgistada, mitte loota oma mälule. Ärge unustage lisada: külmutamise kuupäev; külmutatud munade arv; täiendav koostisosa, millesse segasite (vajadusel). See aitab vältida ebameeldivat üllatust, kui kasutad soolases toidus suhkrurikkaid mune.

7
Eraldage munad. Murra munakoor ettevaatlikult pooleks, ilma muna maha kukkumata. Tõsta toores muna kahe poole vahel edasi-tagasi, lase valgel kaussi tilkuda, kuni koore sisse jääb vaid munakollane. Selle asemel võite kasutada mitmeid muid meetodeid.

8
Tarretumise vältimiseks segage munakollased teiste koostisosadega. Toores munakollane muutub külmutamisel želatiinseks, muutes need enamikus retseptides kasutamiskõlbmatuks ja enamiku inimeste jaoks ebameeldivaks. Vältige seda protsessi, segades seda mõne muu koostisosaga. Kasutage 1/2 tl (2,5 ml) soola iga tassi (240 ml) toore muna kohta, kui kavatsete mune kasutada soolastes roogades Kui kasutate neid magusate roogade, näiteks küpsetatud magustoitude valmistamiseks, jätke sool vahele ja segage selle asemel 1 – 1,5 spl (15–22 ml) suhkrut, mett või maisisiirupit.

9
Külmuta munakollased. Säilitage segatud munakollasegu sügavkülmikukindlates anumates, jättes paisumiseks 1/2 tolli (1,25 cm) ruumi. Sulgege anumad enne külmutamist tihedalt ja märgistage kasutatud munade arv, külmutamise kuupäev ja segu tüüp (soolane või magus). Parima kvaliteedi saavutamiseks kasutage munakollasi mitme kuu jooksul.

10
Vahusta ettevaatlikult munavalged. Sega munavalged ühtlasemaks seguks, ilma et segusse tekiks liiga palju õhumulle. Erinevalt munakollastest ei vaja toores munavalge lisaaineid, et sügavkülmikus kvaliteeti mitu kuud säilitada. Kui segu on teie eelistuste jaoks siiski liiga rammus või ebaühtlane, kurnake see läbi sõela puhta kausi kohal.

11
Külmuta munavalged. Nagu ka munakollasi, tuleb ka neid hoida spetsiaalsetes sügavkülmakindlates jäigas plast- või klaasanumas. Jätke laienemiseks 1/2 tolli (1,25 cm) ruumi. Sulgege tihedalt ja märgistage munade arv ja külmutamise kuupäev. Igasugused toored munad võib kõigepealt valada puhtale jääkuubikualusele, seejärel viia sügavkülmikusse suletud anumasse. Nii on lihtsam eemaldada ainult antud retsepti jaoks vajalik kogus muna.

12
Eraldage munakollane. Kõvaks keedetud munakollase võib sobiva ettevalmistusega külmutada. Keedetud munavalge muutub aga külmutades kummise, sitke ja niiske, muutes selle söömise ebameeldivaks. Tõmmake munavalged lahti ja sööge või visake need ära, jättes alles ainult kõvaks keedetud munakollased.

13
Aseta munakollased vee alla kastrulisse. Aseta munakollased ettevaatlikult ühe kihina panni põhja. Kata nii palju vett, et pann täidaks vähemalt 1 tolli (2,5 cm) munade tipust kõrgemal.

14
Kuumuta keemiseni. Lase vesi kiiresti keema. Selle protsessi kiirendamiseks katke pann kaanega.

15
Eemaldage tulelt ja oodake. Tõsta pann tulelt ja lase seista 10-15 minutit.

16
Enne külmutamist kurnata. Eemaldage munakollased lusikaga, kui teil see on, või asetage need vahukulbiga ettevaatlikult kurnile või sõelale kurnamiseks. Pakkige sügavkülmakindlatesse anumatesse ja sulgege tihedalt.

17
Sulata üleöö külmikus. Olenemata sellest, kas need on toored või keedetud, on külmutatud munad kõige parem sulatada üleöö külmas kohas, näiteks külmkapis, et vältida kokkupuudet bakteritega. Mis tahes temperatuur üle 39 °F (4 °C) toob endaga kaasa märkimisväärse bakteriaalse saastumise riski toidu sulatamisel. Sulamisprotsessi saate ohutult kiirendada, kui asetate anuma külma jooksva vee alla. Ärge kunagi proovige küpsetada külmutatud mune otse praepannil või nõus. Ärge jätke külmutatud mune toatemperatuuril sulama.

18
Kasutage hästi valmistatud roogades ainult sulatatud mune. Sulatatud munade ebapiisav küpsetamine võib kaasa tuua bakterite ohu. Sulatatud muna või toidu, millesse see on segatud, sisetemperatuur peaks olema vähemalt 71 °C (160 ºF). Küpsetage põhjalikult pikka aega kõrgel temperatuuril, kui teil pole täpse temperatuuri kontrollimiseks toidutermomeetrit.

19
Hankige ideid eraldatud munakollaste või valgete kasutamiseks. Kui teil on rohkem munakollasi, kaaluge vanillikreemi, jäätise või munaputru valmistamist. Kasutage munavalgeid glasuur-, besee- või valge koogitaina valmistamiseks. Lõpuks võib kõvaks keedetud munakollased salatite peale murendada või kasutada tervena garneeringuna.

20
Siit saate teada, kui palju muna kasutada. Kasutage 3 spl (44 ml) sulatatud toorest muna iga retsepti järgi ette nähtud muna kohta. Kui munad külmutati eraldi, kasutage ühe munavalge asemel 2 spl (30 ml) sulatatud toorest munavalget ja ühe munakollase asemel 1 spl (15 ml) sulatatud toorest munakollast. Munade suurused võivad olla väga erinevad, seega ärge muretsege liiga täpse summa pärast. Küpsetamise korral saate kohandada kuiva või märja tainaga, lisades selle tasakaalustamiseks vastavalt rohkem niiskeid või kuivi koostisosi.