Mis vahe on ragbi ja jalgpalli vahel?

Ragbi ja Ameerika jalgpall on olemuselt sarnased spordialad, kuid neid mängitakse reeglite järgi, mis on üksteisest üsna erinevad. Mõlemal spordialal üritavad kaks võistlevat võistkonda täispuhutud pikliku palli mööda väljakut ja üle vastasmeeskonna väravajoone või lüüa seda läbi väravapostide. Meeskond, kes ei valda palli, püüab takistada teist võistkonda skoori tegemast, tõrjudes palli omava mängija vastu või võttes palli ära. Peamised erinevused spordialade vahel on mängijate arv mängus, väljak ja kasutatud varustus, kuidas tegevus peatub ja algab, kuidas saab palli edasi lükata ja erinevate punktide eest antavate punktide arv.

Mängijate arv

Tavalises jalgpallimängus on iga meeskonna kohta korraga väljakul 11 ​​mängijat. Mängijate arv ragbis väljakul oleneb mängitavast tüübist. Kaks peamist versiooni on ragbiliit, kus igas meeskonnas on väljakul 15 mängijat, ja ragbiliiga, milles on 13. Mõlemal spordialal on ka variatsioone, mis kasutavad vähem mängijaid, näiteks kaheksa mehe jalgpall. ja ragbiseitsmed, mis kasutab igas meeskonnas seitset mängijat.

Vahetused

Enamik Ameerika jalgpalli kõrgeimal tasemel mängijaid mängib ainult rünnakut või kaitset. Kui võistkond saab palli või kaotab oma valduse, asendab tavaliselt 11 uut mängijat, kes olid mänginud. Mängude vahel saab igal ajal mängu asendada ka ühe või mitu mängijat. Mängu jooksul tehtavate vahetuste arv ei ole piiratud, seega on mõned mängijad spetsialistid, kes saavad suurepäraselt hakkama ühe konkreetse ülesandega.

Ragbis jäävad väljakule samad mängijad, olenemata sellest, kumb meeskond palli valdab. See tähendab, et enamik mängijaid peavad olema piisavalt mitmekülgsed, et mängida hästi nii rünnakul kui ka kaitses. Võistkondadel on mängus lubatud piiratud arv vahetusi, seega peavad mõned mängijad mängima terve mängu.

Valdkonnad
Mõlemal spordialal kasutatavad väljakud on välimuselt sarnased, kuid kasutavad erinevaid mõõte. Mõlemad väljad on ristkülikukujulised, mõlemas otsas on väravapostid ja valged jooned tähistavad väljaku teatud osi. Ragbiväljakud on ühest väravajoonest teiseni pisut pikemad – 328.1 jalga (100 m), võrreldes jalgpalli 300 jalaga (91.44 m) – ja palju laiemad.

Väravapostid

Väravapostid on umbes sama suured, kuigi mõnel Ameerika jalgpalli madalamal tasemel on need laiemad. Ragbi väravapostid on H-kujulised, risttala kõrgus maapinnast 9.8 jalga (3 m) ja püstpostid 18.4 jala (5.6 m) kaugusel. Jalgpalli väravapostid võivad olla H-kujulised, kuid sageli on nende põhjas keskel üks post, mille kaks püstiku tõusevad risttalast. Ristlatt on maapinnast 10 jala (3.05 m) kõrgusel ja püstpostid on üksteisest kas 18.5 jala (5.64 m) või 23.33 (7.11 m) kaugusel. Ragbis on väravapostid igal väravajoonel ehk proovijoonel, jalgpallis aga iga lõpptsooni tagaosas.
pallid

Mõlemal spordialal kasutatakse erineva suurusega täispuhutud piklikke palle, olenevalt mängitavast versioonist ja mängijate vanusest. Täissuuruses pallid on mõlemal spordialal ligikaudu 11 tolli (27.94 cm) pikad, 21–24 tolli (53.3–61 cm) kõige laiemates kohtades ja kaaluvad 14–16 untsi (397–454 g), mõningate erinevustega iga spordiala ühest versioonist teise. Ameerika jalgpallid on mõlemast otsast teravamad ja ragbipallid on keskelt veidi suuremad. Mõlema spordiala pallid on sageli sünteetilisest materjalist, kuid Ameerika jalgpalli kõrgemal tasemel kasutatakse ehtsast nahast palle.

Tarvikud

Üks oluline erinevus mängijate jaoks on mängude ajal kantav varustus. Ameerika jalgpallurid kannavad põlvedel, reitel, puusadel ja mõnel muul piirkonnal kõvasid kiivreid, millel on näomaskid, tugevad õlakoojendid ja tavaliselt polsterdus. Ragbimängijad kannavad tavaliselt polsterdust vähe või üldse mitte. Mõned kannavad oma kõrvade või õlgade ja rangluude kaitsmiseks pehmet polsterdust, kuid kõvade kaitsevahendite kandmine ei ole lubatud.
Ajastamine
Tavalised ragbimängud koosnevad kahest 40-minutilisest poolajast, kokku 80 minutit. Täispikad Ameerika jalgpalli mängud koosnevad neljast 15-minutilisest veerandajast, kokku 60 minutit. Mõlema spordiala madalamal tasemel (nt noortemängud) ja mõnel muul versioonil võidakse mängida lühemaid mänge.

Ameerika jalgpallis kell peatub sageli, näiteks kui mängija ei taba ette söötu, kui meeskond lööb värava, kui pallivaldamine muutub ja teatud juhtudel, kui pall läheb mänguväljalt välja. Kell töötab ragbis, kuigi aega saab lisada, et korvata teatud mänguseisakute ajal kaotatud aeg, näiteks kui mängija on vigastatud. See tähendab, et täispikk mäng on sageli paar minutit pikem kui 80 minutit. Mõlemal spordialal võidakse lisaaeg mängida juhul, kui seisu lõppedes on viigiline.
Mängu tegevus
Üks oluline erinevus spordialade vahel on tegevusviis. Jalgpallis koosneb mäng mitmest mängust – lühikesed tegevused, millele järgneb mõlemad meeskonnad, et valmistuda järgmiseks mänguks ja panna paika. Tegevus peatub ragbis lühemaks ajaks, sest pärast mängija tabamist veeretatakse pall kiiresti meeskonnakaaslasele ja mäng jätkub.
Palli edasiviimine
Mõlema spordiala mängijad üritavad palli üle teise meeskonna väravajoone edasi lükata. Sageli tehakse seda kaasas kandes. Jalgpallurid saavad palli meeskonnakaaslasele sööta ja neil on lubatud palli edasi sööta, kui söötja on väljakul sellest punktist taga, kust mäng algas. Ragbimängijad saavad ka palli edasi anda, kuid ei saa seda kunagi ette – ainult taha või külili.
Palli löömine meeskonnakaaslasele või isegi iseendale on ragbis lubatud. Näiteks saab palliga jooksev mängija selle ettepoole lüüa, seejärel üles tõsta ja sellega jooksmist jätkata. Jalgpallis on jalaga löömine lubatud ainult teatud asjaoludel ja tavaliselt võtab see palli enda valdusesse vastasmeeskond.
Hinded
Mõlemal spordialal on kaks peamist väravalöömise viisi palli edasiviimine üle teise meeskonna väravajoone ja palli löömine läbi väravapostide. Nende sooritamise eest kogutakse erinev arv punkte, olenevalt nende tegemisest või olukorrast mängus. Ameerika jalgpallil on üks täiendav skoorimise viis, mida nimetatakse ohutuseks, mis tähendab, et meeskond peatatakse oma lõpptsoonis või kaotab palli valduse ja pall läheb oma lõpptsoonist välja.
Tavalises jalgpallimängus on palli üle vastase väravajoone kandmine või lõpustsoonis püüdmine touchdown, mis on väärt kuut punkti. Sarnast mängu ragbis nimetatakse prooviks, mis toimub siis, kui pall puudutatakse maad vastasmeeskonna väravaalas. Proovimine on väärt viis punkti ragbi liidus ja neli punkti ragbi liigas.
Pärast touchdowni või katset saab skoori teinud meeskond võimaluse koguda lisapunkte. Ragbis nimetatakse seda konversiooniks ja kaks punkti saadakse, kui pall lüüakse üle väravapostide põiki. Jalgpallis on seda tüüpi mängudel mitu nimetust – näiteks lisapunkt, punkt pärast maandust ja kahepunktiline teisendus – ning see on väärt ühte või kahte punkti, olenevalt sellest, kas pall löödi läbi väravaposti või sööstis väravaposti. lõpptsooni kas jooksuga või sööduga. Jooks või sööt on tavaliselt väärt kahte punkti ja löök ühte, kuid noorteliigades on see mõnikord vastupidine.
Mõlemad spordialad annavad punkte ka teiste üle ristlati ja väravapostide sooritatavate löökide eest. Jalgpallis nimetatakse neid väljakuväravateks ja need on väärt kolme punkti. Ragbis on veel kahte tüüpi skoorimislööke – karistuslöögid ja väravavisked. Mõlemad tüübid on ragbiliidus kolme punkti väärt. Ragbiliigas on karistuslöök väärt kahte punkti ja langenud värav ühte.
Muud erinevused
Nende spordialade vahel on palju muid erinevusi. Näiteks vastasmängija blokeerimine on jalgpalli oluline osa. Ragbis saab aga takistada või segada ainult mängijat, kelle käes on pall. Mõned muud erinevused hõlmavad piiranguid, kui palju võimalusi võistkond saab palli edasi tõsta, mõnede kunstmuruväljakute olemasolu jalgpallis ja kasutatavat terminoloogiat, näiteks positsioonide nimesid. Samuti mängitakse Ameerika jalgpalli peamiselt Põhja-Ameerikas ja ragbi on rahvusvahelisem spordiala.