Mis on ragbi?

Ragbi on spordiala, mida mängitakse kahe meeskonna vahel, kes üritavad punkte koguda, viies palli vastasmeeskonna väravajoonest mööda või lüües palli läbi vastase väravajoonel asuva püstiku paari. Mängijad saavad palliga joosta, seda jalaga lüüa või tagurpidi või külili meeskonnakaaslasele sööta. Vastasmängijad üritavad lüüa mängijat, kellel on pall või saada palli valdusesse. Peamisi versioone on kaks: ragbiliit, mis kasutab igas meeskonnas korraga 15 mängijat, ja ragbiliiga, mis kasutab 13. Teine versioon, ragbi seitsmed, järgib liidu reegleid, kuid kasutab iga meeskonna jaoks korraga ainult seitset mängijat.

Väli

Seda spordiala mängitakse muruväljakul, mida tähistavad valged jooned, mis on maalitud väljaku teatud osade tähistamiseks. Väljakut mõõdetakse meetrilistes ühikutes ja see on 328.1 jalga (100 m) ühest väravajoonest või proovijoonest teiseni. Igast proovijoonest mööda on erineva sügavusega väravasisene ala – ragbiliidu puhul mitte rohkem kui 72.2 jalga (22 m) ja ragbi liiga puhul 19.7–36.1 jalga (6–11 m). Ragbi liidu väljak on 229.7 jalga (70 m) ja ragbi liigaväljak 223.1 jalga (68 m) lai. Mõlemal väravajoonel on H-kujulised väravapostid, mis on 18.4 jalga (5.6 m) laiad ja risttala kõrgus maapinnast 9.8 jalga (3 m).

Pall

Ragbit mängitakse täispuhutud ovaalse kujuga palliga, mis kunagi oli valmistatud nahast, kuid on nüüd sünteetilisest materjalist. Ragbi liitpall on 11.0–11.8 tolli (28–30 cm) pikk, kõige laiemas osas 22.8–24.4 tolli (58–62 cm) ja kaalub 14.5–16.2 untsi (410–460 g). Ragbi liigas on pall umbes 10.6 tolli (27 cm) pikk, kõige laiemas kohas umbes 23.6 tolli (60 cm) ja kaalub umbes 14.1 untsi (400 g). Väiksemaid palle võib kasutada noorte mängudes.

Mängijad

Nii ragbi liidus kui ka ragbi liigas kannavad mängijad tavaliselt oma positsiooni alusel särginumbrit. Igal positsioonil on konkreetne roll ja nimi, näiteks tagamängija, poolkaitsja, tsenter, äär ja hooker. Mängijad, kellel on teatud oskused või füüsilised omadused, on tavaliselt mõnel positsioonil paremad kui teistel. Nad kannavad lühikesi pükse, särke, pikki sokke ega polsterda kehal. Tavaliselt ei kanna nad polsterdust, kuigi mõned kannavad kõrvade kaitsmiseks või põrutuste vältimiseks peavõrusid või õhukesi polsterdatud kiivreid, mida nimetatakse scrum caps.

Hinded
Skoorimismänge on nelja tüüpi: katse, vahetus, viskamine värav ja karistuslöök. Katse sooritatakse siis, kui mängija puudutab palli vastasmeeskonna väravaalas vastu maad. Pärast katset saab skoori teinud meeskond üritada palli lüüa, et saada rohkem punkte, lüües palli üle põiklati ja läbi püstiste. Langetav värav lüüakse siis, kui mängija põrkab palli vastu maad, seejärel lööb selle üle põiklatti ja läbi püstiste. Pärast teatud tüüpi penalteid võidakse võistkonnale määrata penalti, mis määratakse ka palli löömisega üle põikpuu ja läbi püstiste.

Nende nelja mängutüübi eest antavate punktide arv sõltub mängitava ragbi tüübist. Ragbi liidus on katse väärt viis punkti, konversioon on väärt kaks punkti, langenud värav on väärt kolm punkti ja karistuslöök kolm punkti. Ragbiliiga punktid on neli katse eest, kaks vahetuse eest, üks viskamise eest ja kaks karistuslöögi eest.
Mängu tegevus
Ragbi liidu ja ragbi liiga mängud koosnevad kahest 40-minutilisest poolajast. Ragbi-seitsmete mängud koosnevad kahest seitsme- või 10-minutilisest poolajast ning noorte mängud võivad samuti olla alla 40 minuti poolajal. Mängude ajal püüavad mängijad palli vastasmeeskonna väravaalasse suunata, ilma et vastased neid lööks või muul viisil peataks. Olenevalt kasutatavatest reeglitest võib edasiliikumise peatamisel, pallivaldamise kaotamisel või mänguväljast väljumisel toimuda üks neljast mängutüübist. Neid nimetatakse scrum, ruck, maul ja lineout.

Rühm on siis, kui teatud arv mängijaid igast meeskonnast lukustavad põhimõtteliselt käed õlgadele või “seovad” kokku, seejärel suruvad vastu ründes olevaid vastasmängijaid või suruvad oma meeskonnakaaslasi tagant. Seejärel veeretatakse pall kahe esirea vahele jäävale alale ja nad üritavad oma meeskonna palli enda valdusesse saada, lüües seda meeskonnakaaslasele tahapoole. Kampaanias osalevate mängijate arv sõltub mängitavast ragbi versioonist. Ragbiliidus on igast meeskonnast kaheksa, ragbi liigas kuus ja ragbiseitsmestes kolm.
Ruck on siis, kui pall on maas ja vähemalt üks mängija igast meeskonnast üritab palli jalgadega valdusesse saada. Maal tekib siis, kui mängijat, kellel on pall, hoiab kinni vähemalt üks vastasmängija ja vähemalt üks pallikandja meeskonnakaaslane seob end pallikandja külge, seejärel proovivad kõik mängijad palli vastase proovijoone poole lükata. Ragbi liidus kasutatakse rivistust pärast seda, kui pall on mänguväljalt väljunud ja see tähendab, et meeskonnakaaslased tõstavad mängijad õhku, et proovida palli kinni püüda, kui see mängu tagasi visatakse.

Ajalugu ja populaarsus
Ragbi on tuletatud jalgpallitüübist, mida mängiti 1800. aastatel Inglismaal ragbikoolis. Sport on populaarne paljudes riikides, eriti Euroopa ja Vaikse ookeani lõunaosa riikides. Kuulsaim ragbi ametiühingumeeskond on Uus-Meremaa rahvusmeeskond, mis kannab hüüdnime All Blacks. Põhja-Ameerikas mängivad seda sporti peamiselt kolledžiklubide meeskonnad ja kohalikud amatöörmeeskonnad.