Kuidas valmistada eeterlikke õlisid

Eeterlikud õlid on väga kontsentreeritud õlid, mida ekstraheeritakse aromaatsetest taimedest nagu lavendel ja rosmariin. Umbes 700 erinevat taimeliiki sisaldavad kasulikke eeterlikke õlisid ja nende ekstraheerimiseks kasutatakse mitmeid meetodeid, millest levinuim on destilleerimine. Kuigi eeterlike õlide ostmine võib olla väga kulukas, on nende kodus destilleerimine suhteliselt odav.

1
Ostke eeterlik õli. Ehkki teil on tõenäoliselt raske seda poest leida (kui teil pole läheduses spetsiaalset kauplust), on neid fotosid Internetist lihtne osta. Kuid pidage meeles, et need võivad olla kallid, tavaliselt umbes paarsada dollarit. Kui plaanite valmistada suures koguses eeterlikku õli, on professionaal siiski hea investeering.

2
Ehitage ise, kui te ei soovi seda osta. Kui soovite proovida kaadri ehitamist, on teil palju ruumi loovusele – liikumatuid kujundusi on tuhandeid ja isegi tänapäeval on paljud kaadrid isetehtud. Destillaatori põhikomponendid on järgmised: soojusallikas, mis suunab tavaliselt otsetuld, kiirkeetja 10 mm klaastoru, külma vee vann, mis jahutab ja kondenseerib toru kaudu voolavat auru. Essents, mis eraldab eeterliku õli muudest materjalidest, mida te ei kasuta. soovite oma lõpptootes.

3
Võimalusel kasutage roostevabast terasest ja klaasist osi. Ärge kasutage klaastoru asemel plasttorusid, kuna see võib õli kvaliteeti mõjutada. Mõned taimed reageerivad vasega halvasti, kuid tugevalt tinatatud vask sobib igal juhul. Võite kasutada ka alumiiniummaterjale, kuid mitte koos talirohelise, nelgi või muude taimedega, mille õlid sisaldavad fenoole.

4
Painutage toru nii, et see saaks läbi jahutusvanni. Paned taimsed materjalid kiirkeedupotti kuumenema ja tekkiv aur liigub läbi toru. Peate suutma selle auru uuesti vedelaks jahutada, kastes selle külma vette või jäävanni. Sõltuvalt sellest, mida jahutusvanni jaoks kasutate, peate toru erineva kujuga painutama. Näiteks kui kasutate lihtsalt kraanikaussi, peate võib-olla selle spiraaliks painutama, et see saaks lahtises vannis lebada. Kui kasutate suurt jääämbrit, võite toru painutada 90-kraadise nurga alla, et see saaks ämbri ülaosast allapoole minna, ja seejärel teha põhjas auk.

5
Ühendage toru survepliidi ventiiliga. Kasutage väikest painduvat voolikut, mis sobib tihedalt mõlema avaga ja mis peaks olema ligikaudu sama suur, kui kasutate 10 mm toru. Ühenduse saate kindlustada riistvarapoest ostetud juubeliklambri abil. Veenduge, et lõigate vooliku piisavalt pikaks, et võimaldada ruumi paindumiseks. Vastasel juhul jääb teie toru otse õhku kinni ja peate seda 90 kraadi võrra painutama, et see saaks kulgeda jahutusvanni poole.

6
Viige toru läbi jahutusvanni. Kui kasutate avatud kraanikaussi, asetage see nii, et spiraal oleks täielikult vannis. Kui kraanikauss on täidetud külma vee või jääga, peaks see olema täielikult vee all. Kui kasutate ämbrit, puurige selle põhja väike auk, et toru jäävannist välja pääseks. Tihendage auk silikoontihendi või epoksiidiga, et vältida vee tilkumist sellest läbi ja segadust.

7
Asetage toru lahtine ots esseneri kohale. Kui destillaat esseerisse tilgub, teeb see kogu ülejäänud töö teie eest ära. See eraldab eeterliku õli ülejäänud ainest, mida te oma lõpptootesse ei soovi.

8
Veenduge, et kõik teie instrumendid oleksid stabiilses asendis. Olenevalt kasutatavatest tööriistadest ja toru kujust peate võib-olla veidi vaeva nägema, et leida kõikidele oma liikumatutele komponentidele ohutu ja stabiilne seadistus. Pange kiirkeetjale kaas koos selle külge kinnitatud toruga, tõmmake toru läbi jahutusvanni ja asetage toru avatud ots essentseri kohale. Veenduge, et toru oleks mugava nurga all ja midagi ei lööks ümber.

9
Määrake, millal oma taimne materjal koristada. Õli kogus taimes sõltub selle elutsükli asukohast, seega on oluline koristada iga taimeliik õigel ajal. Peate tegema mõned uuringud, et välja selgitada, millal koristada taimi, mida soovite destilleerida. Näiteks lavendlit tuleks korjata siis, kui umbes pooled varrel olevad õied on närbunud. Rosmariini seevastu tuleks koristada siis, kui taimed on täies õitsengus.

10
Korjake oma taimi õigesti. Nii nagu peate uurima, millal parima eeterliku õli tootmiseks taimi koristada, peate uurima, kuidas neid koristada. Hooletu käsitsemine, valede osade koristamine, isegi valel kellaajal koristamine võib vähendada eeterlike õlide kogust ja kvaliteeti. Näiteks rosmariini eeterliku õli valmistamisel soovite kasutada ainult rosmariinitaime õitsevaid pealseid. Visake ära või kasutage ülejäänud taime muul viisil. Enamik eeterlikke õlisid hoitakse taime rasunäärmetes, veenides ja karvades ning need on väga haprad. Kui te neid häirite või lõhute, saate oma taimedest vähem õli. Käsitsege taimi ettevaatlikult ja käsitsege neid nii vähe kui võimalik.

11
Taimi ostes olge valiv. Kui ostate juba koristatud taimi, ei ole teil koristusprotsessi üle palju kontrolli. Otsige taimi, mis tunduvad terved ja kahjustamata, ning küsige müüjalt, millal need koristati. Üldiselt on parimad taimed, mis on tervel kujul (mitte purustatud ega pulbristatud). Kuigi destilleerimine eemaldab palju lisandeid, võivad pestitsiidid ja herbitsiidid teie õli saastada. Parim on kasutada mahepõllumajanduslikult kasvatatud taimi, olenemata sellest, kas ostate need või kasvatate ise.

12
Kuivatage taimne materjal. Kuivatamine vähendab õli kogust igas taimes, kuid võib oluliselt suurendada eeterliku õli kogust, mida partii kohta valmistate. Seda seetõttu, et saate igasse partiisse mahutada rohkem materjali. Kuivatamine peaks toimuma aeglaselt ja otsese päikesevalguse eest kaitstult. Kaubanduslikult kasvatatavatel taimedel, nagu lavendel ja piparmünt, võib pärast umbes päeva pikkust lõikamist lasta põllul kuivada. Ideaalne kuivatamisviis on taimeti erinev, kuid üldiselt ei tohiks taimi üle kuumutada. Kuivatamine varjus või isegi pimedas ruumis vähendab õlikadu. Ärge laske taimedel enne destilleerimist uuesti märjaks saada. Pärast kuivatamist destilleerige niipea kui võimalik. Kui soovite selle sammu vahele jätta, võite taimematerjali mitte kuivatada.

13
Valage vett oma destillatsiooniseadme paaki. Kui tegite ise destilleerimise, on teie paak kiirkeedukell. Kasutage puhast vett; see peaks ideaalis olema filtreeritud või destilleeritud ja võimalikult pehme. Kui kasutate valmistatud destilleerimisseadet, järgige tootja juhiseid. Vastasel juhul veenduge, et teil oleks destilleerimise lõpuleviimiseks piisavalt vett. Sõltuvalt taimest ja kogusest võib destilleerimine pärast vee keemist kesta pool tundi kuni kuus tundi või rohkem.

14
Lisage oma taimne aine veele. Mahutage nii palju taimset ainet, kui mahutisse mahub. Niikaua kui teil on piisavalt vett, et ilma ära keeta, peaksid teie taimed olema hästi isegi siis, kui need on tihedalt kokku pakitud. Lihtsalt veenduge, et need ei blokeeriks kiirkeetja kaane auru väljalaskeava. Jätke endale paar tolli mänguruumi. Tegelikult ei pea te taime mingil viisil tükeldama ega muul viisil ette valmistama, sest nii kaotate osa õlidest.

15
Lase kiirkeetjal keema tõusta. Sulgege kaas nii, et ainus aur, mis väljub, peab liikuma läbi auruklapi külge kinnitatud toru. Enamik taimi vabastab oma eeterlikud õlid 100 kraadi Celsiuse järgi või 212 kraadi Fahrenheiti vee tavapärase keemistemperatuuri juures.

16
Hoidke liikumatul silm peal. Mõne aja pärast peaks destillaat tulema läbi kondensaatori ja separaatorisse. Protsess peaks olema üsna praktiline, kuid soovite veenduda, et destilleerimisseadmest vesi tühjaks ei saa. Sõltuvalt destilleerimisprotsessi pikkusest peate võib-olla vahetama ka külmaveevannis olevat vett. Kui kuum toru soojendab vett, asendage see värske külma vee või jääga, et jahutusprotsess jätkuks.

17
Filtreerige kogutud õli (valikuline). Kui destilleerimine on lõppenud, võite valida õli filtreerimise läbi marli või sarnase kuiva puuvillase riide. Veenduge, et riie oleks kuiv ja puhas, pesuaine jäägid ja mustus võivad õli saastada. Ärge pettuge, et suurest kogusest taimsest ainest saate väga väikese koguse eeterlikku õli. Protsentuaalne saagikus on liigiti erinev, kuid see on alati väiksem, kui algaja destilleerija arvata võib.

18
Valage õli võimalikult kiiresti säilitamiseks anumasse. Enamikku eeterlikke õlisid võib säilitada vähemalt üks või kaks aastat, kuid mõnel on väga lühike säilivusaeg. Õli kasutusea pikendamiseks hoidke seda pimedas klaaspudelis või roostevabast terasest anumas. Kasutage õli anumasse valamiseks puhast lehtrit ja veenduge, et anum oleks puhas, enne kui õli sinna valate. Hoidke seda jahedas ja pimedas kohas. Otsustage ka, mida hüdrosooliga teha. Teine essentsiaine materjal on hüdrosoolvesi, mis on destilleeritud ja millele on lisatud taime lõhna. Mõned hüdrosoolid, nagu roosi- või lavendlivesi, on ise kasutatavad. Kui te ei soovi hüdrosooli säästa, võite selle valada ikka järgmise partii jaoks, kui kavatsete kohe teise partii destilleerida. Vastasel juhul visake see välja.