Kuidas trompetil kõrgeid noote mängida

Trompeti kõrgeimad noodid võivad köita peaaegu iga kuulaja huvi ja tähelepanu. Ülemisse registrisse ronimine võtab aga aega ja vaeva. Mänguvastupidavuse suurendamine huule- ja keeleharjutuste abil on hea koht alustamiseks. Proovige oma ulatust järk-järgult laiendada lühikeste spurtide abil üle skaala. Lõpuks hoidke oma keha püsti, et oleks lihtsam kiiret õhku huulikusse suunata.

1
Töötage ühe noodi hääles hoidmisega. Valige märge alumises registris. Esialgu mängige seda oma trompetil 30 sekundit. Jätkake harjutamist, kuni saate korraga töötada kuni 2 minutit või rohkem. Kui olete mures õige noodi mängimise pärast, kasutage klaviatuuri või klaverit ja proovige seda sobitada.

2
Liigutage skaalat üles ja alla. Esitage 3 nooti üles, 5 nooti üles ja seejärel alla tagasi. Jätkake nootide üles-alla liikumist. Proovige iga kord natuke kõrgemale suruda. Pole hullu, kui te ei suuda kõrgeid noote nii kaua hoida. See puudutab peamiselt nootide vahel liikumise parandamist.

3
Mängige “sireeni”. Proovige minna oma leviala keskelt alla, üles ja seejärel keskele. Kui saate seda teha ilma pausideta, on see suurepärane hingamistreening.

4
Treeni oma huuli. Võtke välja trompetihuulik ja suruge huuled vastu seda. Tehke seda iga päev 15 minutit. Jätkake seda 4 kuni 8 nädalat. Kui 8 nädalat on möödas, saate seda aega iga päev vähendada 1–2 minutini. Veel üks huuleharjutus on asetada pliiats huulte vahele ja hoida seda enda ees. Tehke seda iga päev ja proovige seda asendis hoida 3–4 minutit.

5
Tehke viie noodi harjutus. C-noodi tabamine on sisenemispunkt kõrgemasse vahemikku. Alustage mängides madalal F#-l, seejärel tehke 5 noodi huulte slur. Loendage need kokku, näiteks 1-2-3-4-5-4-3-2-1-2-3-4-5. Seejärel korrake seda protsessi skaalal ülespoole liikudes. Eesmärk on olla järjekindel nootide löömisel ja liikumisel, kasutades ainult oma huulte jõudu. Huulte läikimine on harjutus, mida puhkpillimängijad sageli kasutavad ja mis hõlmab nootide loomist ja muutmist ainult huuli kasutades. Neid harjutusi mängitakse sageli kahanevas järjekorras ja samade sõrmedega nootidega. Näiteks; G-C-G, F terav-B-F terav, F-B flat-F ja nii edasi…

6
Tehke hingamisharjutusi. Hingake 4 löögi jooksul sügavalt kopsudesse. Laske õhk suust välja 4 löögi jooksul. Seejärel hingake sisse 3 lööki ja hingake välja 4. Seejärel hingake sisse 2 lööki ja hingake välja 4. Eesmärk on see, et sama kogus õhku kestaks kauem, mida vajate kõrge noodi saavutamiseks. Võite teha ka alt-kesk-ülemise harjutust, kus hingate kõigepealt soolestikust, seejärel rinnast, seejärel kurgust ja hingate välja. Saate muuta kiirust ja seda, kui kaua hoiate all, et kohandada oma vajadustega. Näiteks kui soovite harjutada klaveri dünaamikat, võite hingata sisse 12 korda 12 eest. Mezzo-forte jaoks võite teha ka 4 out for 4. Võite hankida ka stopperi ja aja, kui kaua kulub 2 löögi väärtuses õhu vabastamiseks. Vaadake, kas saate seda aega harjutades pikendada.

7
Harjutage iga päev vähemalt 15 minutit. Kui proovite iga päev tundide kaupa harjutada, kulute ära oma keel, huuled ja kõri. Siiski on hea mõte veeta iga päev vähemalt 15 minutit kas huuli treenides või tegelikult mängides. See arendab järk-järgult teie vastupidavust trompeti mängimiseks.

8
Alustage madala buzziga. Hingake 3 korda sügavalt sisse ja hingake välja. Võtke trompet üles ja asetage huulik suu vastu. Puhuge huulikusse õhku, kuni kostate vaikset ja ühtlast sumisevat heli. Hoidke seda suminat 2–3 minutit.

9
Puhu läbi sarve umbes 1 minut ilma noote mängimata. Hoidke oma õhuvoolu konstantsena, hingates sügavalt kopsudesse ja välja hingates otse trompetisse. Alustage mängimist kohe pärast sissehingamist, et saada maksimaalset kasu.

10
Töötage end skaalal üles. Oma toonid ja noodid välja joonistades alustage C-skaala mängimist. Liikuge pärast C-d järk-järgult läbi skaala, liikudes kõrgete nootide poole. Võtke selle tegemiseks aega. Kogu harjutus peaks kestma 10 kuni 15 minutit.

11
Mängige arpedžoid. Alustage C-st ja liikuge läbi klahvide 1-3-5-8. Jällegi liikuge skaalal ülespoole. See soojenduse osa peaks kesta 2–5 minutit.

12
Hüppa kõrgete nootide mängimisse. Alusta G-ga (kontsert F). Proovige hoida seda nooti stabiilsena umbes 4 lööki. Seejärel liigutage iga 2 löögi järel skaalal veel pool sammu üles. Peatuge ja tehke paus, kui jõuate kõrgele C-le (kontsert Bb). Kogu see harjutus peaks kestma 2 kuni 5 minutit. Kui jätkate vaeva, minge mõneks päevaks tagasi tugevdavate harjutuste juurde, enne kui proovite uuesti.

13
Töötage oma tootevaliku laiendamiseks huulte määrdumise kaudu. Alustage C-st (kontsert Bb) ja lörtsige sealt üles-alla, hoides sama sõrme. Hoidke segamine aeglane, et saaksite iga nooti esitamise ajal keskele seada. Tõstke skaala järk-järgult poole sammu võrra üles nii kõrgele, kui suudate mängida.

14
Vaadake iga skaala sammu omavahel seotuna. Mõnel inimesel tekib peaaegu vaimne blokk, mis ei lase neil minna kõrgetele nootidele. See aitab murda oma mõtetes kaalud ja ette kujutada, kuidas iga samm ei ole väga kaugel sellest, mis on sellest kõrgemal või allpool. Samuti võib ühe inimese kõrge noot olla kellegi teise lähtepunkt.

15
Tugevama puhumise asemel kontrollige oma õhuvoolu. Paljud trompetimängijad püüavad saavutada kõrgeid noote, avaldades huulikule suuremat survet. See võib küll suurendada helitugevust, kuid see suurendab heli väga vähe. Selle asemel keskenduge oma kopsudest huulte kaudu väljuva õhuvoolu juhtimisele. Tegelikult jõuate nootideni “üle” C väga vähese õhuga.

16
Säilitage püstine asend. Trompetit mängimiseks võite seista või istuda. Sõltumata teie asendist, hoidke oma selgroogu sirgena. See laseb õhul otsejoones kopsudest suhu ja huulikusse minna. Võite näha, et mõned mängijad kõverduvad, kuid kõrgete nootidega töötades on parem seda mitte proovida. Proovige mängida, vaadates täispikkuses peeglisse. See võimaldab teil mängu ajal oma kehahoiakut kontrollida. Hoidke oma õlad alati taga ja trompet paralleelselt ja 1 kraadi võrra kõrgemal.

17
Kasutage väiksemat huulikut. Peaksite suutma mängida kõrget nooti mis tahes tüüpi huulikuga. Mõned mängijad aga leiavad, et väiksem huulik teeb skaalal kõrgemale tõusmise lihtsamaks. Kui leiate, et teie huulte asetus on veidi lõtv, võib väiksem huulik sundida teid pingutama. See võib omakorda tekitada kõrgema helikõrguse.

18
Kaaruta oma keel mängimise ajal. Katsetage oma keele tõstmist, kui proovite skaalal ülespoole liikuda. Kujutage ette, et teete müra või täishäälikut “ee”. See loob lehtri, mille kaudu õhk liigub suu kaudu huulikusse. Selle tulemusena liigub õhk kiiremini ja aitab teil saavutada kõrgemat heli. Selle lähenemisviisi vastand on keele langetamine ja “ah†heli” tegemine.