Kuidas teha kivikommi

Kivikommid on maitsvad teaduslikud katsed, mida saate oma köögis teha. Kivikommid võivad moodustada puupulgale või nöörile ning saate lisada värve ja maitseid, et kohandada oma kommi mis tahes viisil, mida võite ette kujutada!

1
Kuumutage mikrolaineahjus või potis 2 tassi (473 ml) vett, ajades see keemiseni. Kui te ei tohi pliiti kasutada, paluge end täiskasvanul aidata – keev vesi võib olla väga ohtlik, kui te selle endale peale valate. Kui teil pole juurdepääsu pliidile, võite selle asemel kasutada mikrolaineahju. Kombineerige suhkur ja vesi mikrolaineahjus kasutatavas klaasis ja kuumutage seda kaks minutit kõrgel kuumusel. Segage suhkruvett ja küpsetage mikrolaineahjus veel 2 minutit. Segage segu kolmandat korda ja suhkur peaks peaaegu täielikult vees lahustuma. Võimalusel kasutage puhastatud vett. Suhkur võib kinnituda kraanivees olevatele lisanditele ja tekitada kooriku, mis takistab vee aurustumist ja kristallide kasvamist teie nöörile. Veenduge, et potti või mikrolaineahjukindlat klaasi käsitsete kuumade patjade või ahjukindadega, et saaksite ära põleta ennast.

2
Segage 4 tassi (946 g) suhkrut 1/2 tassi (118 g) kaupa. Segage lusikaga pärast iga lisamist, kuni suhkur on vees lahustunud. Kuna vesi muutub suhkruga küllastumaks, kulub selle vees lahustumiseks kauem aega. Suhkru lahustumiseks võib kuluda kuni kaks minutit. Segage lahust, kuni vesi on selge. Kui lahus on hägune või avastate, et suhkur lakkab lahustumast, keerake kuumus suuremaks, et vesi jõuaks tugevalt keema. Kuumal veel on kõrgem küllastuspunkt kui jahedal, seega peaks kuumuse suurendamine võimaldama ülejäänud suhkru segamist.

3
Eemaldage lahus tulelt ja laske sellel 15-20 minutit jahtuda. Sa ei taha, et poti põhja jääks lahustumata suhkur. Kui lahustumata suhkur satub purki või klaasi, kus kivikommi kasvatate, kinnituvad kristallid lahustumata suhkru külge, mitte aga nöörile või pulgale. Kui teil on lahustumata suhkur, mis ei segunenud keeva veega, võiksite valage lahus läbi kurna ja säilitage ainult vedelik.Teie valmistatud lahus on üliküllastunud lahus, mis tähendab, et vesi on absorbeerinud rohkem suhkrut, kui see oleks toatemperatuuril imendunud. Lahuse jahtudes langeb vee küllastuspunkt ja see ei suuda enam suhkrukogust kinni hoida. Lahustunud suhkur ei suuda vedelal kujul püsida, vaid kristalliseerub teie pakutud nöörile või pulgale.

4
Lisa toiduvärvi ja/või maitseainet, kui tavalist kivikommi ei taha. Proovige värvi maitsega kooskõlastada – sinine mustikaga, punane maasikaga, lilla viinamarjaga – nii maitse oleks selge. Veenduge, et segate lahust põhjalikult, et maitse ja värvus jaotuks ühtlaselt. Teil on vaja vaid mõnda tilka maitseainet, kuid proovige muuta lahus värviga tumedaks, et saada parimaid tulemusi. Proovige segada joogiseguga, nagu Kool-Aid, värvi ja maitse jaoks. Proovige lisada tilk puuviljamahla sidruni, laimi, apelsini või muude puuviljamaitseliste kommide jaoks.Proovige erinevaid ekstrakte, nagu piparmünt, maasikas, vanill või isegi banaan.

5
Valage lahus suurde klaasi või purki, kus plaanite oma kivikommi kristalle kasvatada. Klaas või purk peab olema kõrge ja silindriline ning valmistatud klaasist – plast võib kuuma lahuse sissevalamisel sulada. Täitke klaas peaaegu ülaosani. Veenduge, et klaas on puhas ega sisalda tolmuosakesi. Isegi tolm võib anda suhkrukristallidele midagi, mille külge klammerduda, ja soovite vaid, et need settiksid ja kasvaksid teie nöörile või pulgale. Katke klaas vaha- või pärgamentpaberitükiga, et vältida tolmu sadestumist lahuse peale. Sellest retseptist saab ühe kommi, kuna selles kasutatakse ainult ühte suurt klaaspurki. Kui soovite teha mitu väikest kommi või teil pole suurt purki, võite lahuse jagada väiksemateks purkideks. Saak oleks siis sama palju kui teie purgid.

6
Siduge nööri üks ots ümber pliiatsi keskkoha ja siduge raskus (nt kirjaklamber) teise otsa. Kirjaklamber toimib raskusena ja hoiab teie nööri otse alla rippumas, nii et see ei puudutaks külgi. Nööri pikkus peaks olema umbes 2/3 klaasi sügavusest – see ei tohiks olla piisavalt pikk, et raskus puudutaks klaasi põhja. See annab teie kristallidele palju ruumi kasvamiseks. Klaasi põhja või külgede liiga lähedal puudutamine või rippumine võib muuta teie kristallid väiksemaks või muuta selle kuju valesti. Kasutage looduslikust kiust, näiteks nöörist või puuvillast nööri. Kalenöör või nailonnöör on liiga siledad ja suhkrukristallidel on raske leida lõhesid, mille külge klammerduda ja kasvada. Nööri kaalumiseks võite kasutada ka seibi või kruvi või isegi mõnda muud kivikommi, mis võib aidata. teie kristallid kasvavad kiiremini. Pliiats peaks olema piisavalt pikk, et see saaks toetuda klaasi ülaosale, ilma et see sisse kukuks. Võite selle asemel kasutada ka võinuga, varrast või popsipulka. Võinuga või paprikapulk võib olla stabiilsem, kuna need võivad lamada klaasi peal ega lähe veerema.

7
Kastke nöör suhkru/veelahuse klaasi, eemaldage see ja asetage vahapaberile kuivama. Asetage nöör otse välja, kuna see muutub kuivades jäigaks. Kui vesi aurustub, näete, et nöörile moodustuvad mõned kristallid. Need on seemnekristallid ja need aitavad suurematel kristallidel nende punktide ümber kasvada. Enne järgmise sammuga jätkamist peate veenduma, et nöör on täiesti kuiv ja olge väga ettevaatlik, et nööri asetades ei lööks ära ühtegi seemnekristalli. lahendus. Võite selle sammu vahele jätta või proovida seda kiirendada, niisutades nööri ja veeretades seda granuleeritud suhkrus (veenduge, et nöör oleks enne klaasi panemist täiesti kuiv ja suhkur maha ei kukuks), kuid seemnekristallide valmistamine paneb teie kivikommid kiiremini kasvama ja suurendab teie eduvõimalusi kristallide kasvatamisel.

8
Langetage nöör suhkru/veelahuse klaasi, asetades pliiatsiga klaasi ülaosale. Nöör peaks rippuma otse alla ega puutu kunagi kokku klaasi põhja või külgedega. Katke lahus paberrätikuga. Te ei soovi klaasi sulgeda millegagi, mis hoiab õhku väljas, näiteks kilega, kuna aurustumine on selle protsessi oluline osa. Kui vesi aurustub, muutub ülejäänud lahus suhkruga küllastumaks ja vesi peab suruge suhkur välja. Suhkrumolekulid kogunevad nöörile, moodustades teie kivikommide kristallid. Kinnitage pliiats purgi külge, et see kristallide moodustumise ajal ei veereks ega liiguks.

9
Asetage klaas ohutusse kohta, kus see ei häiri. Suurimate kristallide jaoks otsige jahedat ja pimedat ruumi, kus vesi aurustub aeglaselt, andes kristallidele palju aega kasvamiseks. Kui soovite kristalle kiiresti kasvatada, kuid ei hooli, kui need suureks lähevad, pange klaas. päikesepaistelises kohas, et vesi kiiresti aurustuks. Vibratsioon võib teie kristallide kasvu negatiivselt mõjutada. Hoidke oma klaas maapinnast eemal (ja eemal põrandal kõndivate inimeste vibratsioonist) ja eemal muusika- või müraallikatest, nagu stereo või televiisor.

10
Oodake üks nädal, kuni kristallid moodustuvad. Ärge puudutage ega koputage klaasi, vastasel juhul võite kristallide kasvu häirida ja mõned isegi nöörilt maha kukkuda. Nädala pärast peaksite nööril nägema suuri siledaid kristalle.

11
Eemaldage nöör ettevaatlikult lahusest ja asetage see vahapaberile kuivama. Lõika kirjaklamber kääridega ära. Kui kivikomm on klaasi külge kinni jäänud, lase klaasi põhjale veidi kuuma vett. See peaks suhkrut piisavalt lahti laskma, et saaksite oma kommi kahjustamata välja tõmmata.

12
Niisutage vardas või paprikapulk veega ja veeretage seda granuleeritud suhkrus. Granuleeritud suhkrust saavad seemnekristallid, mis annavad lahustunud suhkrule midagi, mille külge klammerduda, ja punkti, kus hakkab kristalliseeruma. Seemnekristallid hõlbustavad kivikommide kasvamist ja võivad protsessi kiirendada, pakkudes kristalliseerivale suhkrule hõlpsat kinnitamisobjekti. Enne järgmise sammuga jätkamist laske varrastel täielikult kuivada. Kui suhkur ei ole tugevalt puidu külge kinni jäänud, võib see klaasist maha kukkuda ja kristalliseerumine toimub klaasi põhjas oleva suhkru, mitte teie vardas.

13
Hoidke varrast klaasi keskel nii, et see ei puudutaks külgi ja ots ei puudutaks klaasi põhja. Kui varras puudutab klaasi, võib see takistada kristallide kasvu või kivikommipulk võib põhja või külgedele kinni jääda. Püüdke hoida vardas umbes 1 tolli (2,5 cm) kaugusel klaasi põhjast. .

14
Pigistage varda kuiva otsa pesulõksuga ja asetage pesulõks üle klaasi. Varras tuleks pigistada pesulõksu keskele, võimalikult vedru lähedale. Kui klaasil on lai suu, võite kasutada eriti suurt riidenõela. Varras peaks pesulõksust kindlalt kinni hoidma ja jääma klaasi keskele. Katke klaas paberrätikuga. Sa võid rebida väikese augu, et vardas saaks rätikust läbi pista.

15
Asetage klaas ohutusse kohta, kus see ei häiri. Muusika, televiisor või palju tegevusi võivad põhjustada vibratsiooni, mis võib teie kristalle häirida või panna need pulgalt maha kukkuma. Parima kasvu tagamiseks hoidke klaasi jahedas või toatemperatuuril, eemal mürast ja suurest liiklusest.

16
Oodake üks kuni kaks nädalat, kuni teie kivikommid on valmis. Vältige soovi klaasi puudutada või koputada, kuna see võib teie kristallid pulgalt maha lüüa. Kui olete kristallide hulgaga rahul (või need lihtsalt ei paista suuremaks kasvavat), eemaldage ettevaatlikult varras ja asetage see vahapaberile kuivama. Kui kristallide pinnal on koorik vett, kasutage võinuga, et murda õrnalt läbi kristallide, vältides kristalle oma vardas. Kui kivikomm on klaasi külge kinni jäänud, laske klaasi põhjale veidi kuuma vett. See peaks suhkrut piisavalt lahti laskma, et saaksite oma kommid ohutult välja tõmmata ilma seda kahjustamata.

17
Valmis.