Kuidas pügada punaseid sõstraid

Punased sõstrad on teatud tüüpi põõsad, mis toodavad ilusaid punaseid marju. Neid on suhteliselt lihtne hooldada ja pingutused on üsna rahuldust pakkuvad. Õige pügamisega saate aga tagada, et teie punane sõstar kasvab tervemalt, kahjurite ja haigusteta. Peamine asi, mida meeles pidada, on põõsa pügamine talvel nii, et keskel oleks õõnes.

1
Hankige paar kvaliteetset oksalõikurit ja oksalõikurit. Paksemate varte jaoks kasutate lõikelõike ja peenemate varte jaoks oksakääre. Mõlemad tööriistad peavad olema teravad, et neist jääks ilus puhas lõige. Kui need rebivad läbi varte, ei parane haav nii kiiresti ega kenasti. Nende meetodite abil saate lõigata ka valgeid sõstraid ja karusmarju. Mustsõstrate puhul need meetodid ei tööta. Mustsõstrad vajavad teistsuguseid pügamisvajadusi kui punased sõstrad.

2
Puhastage põõsa keskosa talve lõpus või varakevadel. Kasutage põõsaste keskelt ristuvad varred eemaldamiseks nii, et see oleks keskelt õõnes, nagu puur või pokaal. See võimaldab põõsa keskele jõuda rohkem õhku ja valgust, mis tähendab, et saate rohkem kasvu ja vähem haigusi. Enamikul juhtudel sobib pügamine hilistalvel. Kui istutasite põõsa sügisel, peaksite enne pügamist kindlasti ootama kevadeni. Plaanige hoida umbes 10 väljapoole kasvavat vart.

3
Eemaldage kõik varred, mis on vanemad kui 3 aastat. Ideaalis peaks teil olema nii vanade kui ka uute varte kombinatsioon, mis jääb vahemikku 1–3 aastat. Kui vars saab 4-aastaseks, tuleks see siiski ära lõigata. Erinevalt mustsõstardest kasvab punane sõstar kõige paremini vanematel vartel. Kui vars saab 4-aastaseks, ei anna see palju marju, kui üldse. Vanemad varred on tumedamad ja jämedamad, nooremad aga peenemad ja kahvatumad.

4
Jätke igale ära lõigatud varrele 1–3 punga. Veenduge, et viimane pung oleks taime välisküljel. Nii kujuneb sellest väljapoole suunatud vars. Sisuliselt lõikate umbes kolmandiku varrest maha.

5
Lõika suve keskel uued võrsed ja varred kuni 5 leheni. Talve ja suve vahel kasvab põõsas palju, nii et peate seda uuesti pügama. Kuna marjadele meeldib kasvada vanematel vartel, keskenduge selle asemel uuemate pügamisele. Vanemate varte säilitamine võimaldab neil jätkata marjade kasvatamist. Uuemate varte kärpimine soodustab kasvu ja annab teile põõsasma taime. Proovige lõpetada pigem väljapoole suunatud kui sissepoole suunatud leht.

6
Lõika ära kõik imikud, eriti äsja istutatud põõsastel. Imikud on õhukesed vertikaalse varrega võrsed, mis kasvavad juurtest. Need ei ole ühendatud põõsa alusega. Nad ilmuvad suvel, pärast kasvuperioodi; Sel ajal peaksite neid pügama. Nagu nimigi viitab, imevad imikud vett ja toitaineid, mis muidu võiksid taimele sattuda. Nende eemaldamine tähendab, et teie taim saab rohkem vett ja toitaineid.

7
Eemaldage surnud või haiged varred niipea, kui neid näete. Surnud või haiged varred on tumedamad kui terved elusad varred. Need võivad tunduda laigulised või kortsus. Kui sa need maha lõikad, võib sees olev puit olla kuiv, mitte niiske. Pange tähele, kus kahjustus lõpeb, seejärel lõigake sellest paar tolli/sentimeetrit allapoole. Pärast varre lõikamist vaadake katmata puitu. Kui see tundub endiselt surnud või haige, kärpige seda veelgi. Äärmuslikel juhtudel peate võib-olla selle täielikult eemaldama. Ärge unustage oma käärid pärast iga tehtud lõiget puhastada. See võib tunduda suure lisatööna, kuid te ei soovi nakkust tervele puidule üle kanda.

8
Saastumise vältimiseks hävitage kõik haiged või nakatunud varred. Ärge visake neid varsi prügikasti või kompostikasti. Kui nendel vartel on kahjureid, jätkavad nad õitsemist. Haigused võivad levida ka komposti ja saastada seda. Võimaluse korral põletage varred. Kui te ei saa varsi põletada, ravige haiguse jaoks mõeldud fungitsiidi või pestitsiidiga.

9
Pärast nende kasutamist puhastage oma tööriistu alkoholi või valgendiga. Pihustage oma käärid alkoholiga ja seejärel pühkige need maha. Kui teil seda käepärast pole, kasutage selle asemel lahust, mis koosneb 1 osast valgendist ja 10 osast veest. Kui lõikasite ära surnud või haige varre, peate käärid pärast iga tehtud lõiget puhastama. Kui te seda ei tee, võite nakkuse edasi kanduda. Kui te pole mõnda aega kääre kasutanud või kasutasite neid teiste taimede jaoks, puhastage need enne sõstarde pügamist.

10
Kahjurite tõrjeks hoidke lehestik põõsa põhjas hõredalt. Punased sõstrad on eriti vastuvõtlikud sae-kärbse röövikutele. Põõsa aluse lehtedest vaba hoidmine aitab neid kahjureid peletada. Lehed kasvavad õhukestel vartel, nii et oksakäärid või oksakäärid peaksid olema piisavalt suured, et need läbi lõigata.

11
Jälgige, et varred ei puudutaks kord marjadega koormatud maapinda. Peate ette mõtlema ja kasutama selleks oma parimat otsust. Võtke vars, mis on maapinna lähedal, ja tõmmake seda õrnalt allapoole, et suurendada marjade kaalu. Kui vars ulatub maapinnani, lõigake see lühemaks. See ei soodusta uut saaki, kuid takistab teie saagil pinnast puudutamast ja mädanemast. Veel üks põhjus, miks te ei soovi, et varred rippuksid maapinnale liiga lähedal sest nad võivad umbrohtu takerduda.