Kuidas lugeda veini etiketti

Kas olete kunagi seisnud veinikäigus ja vaadanud veinipudelite rida ja mõelnud, millist veini peaksite ostma? Etiketil oleva teabe dešifreerimise õppimine aitab teil otsustada. Üldjuhul märgistavad Euroopa veinitootjad oma veini vastavalt piirkonnale (apellatsioonile), mis seda valmistas, ja Ameerika veinitootjad märgistavad oma veinid vastavalt veini valmistamisel kasutatud viinamarjaliigile (sordile). Kui tutvud suuremate veinitootmispiirkondade ja viinamarjasortidega, saad sildilt aru, kas vein on kuiv või magus, kerge ja puuviljane või täidlane.

1
Leidke veini valmistanud riigi nimi. Silt ütleb teile, kus vein on valmistatud; kui see on toodetud konkreetsetes riikides, on see Vana Maailma vein. Kui keegi viitab veinile kui “vana maailma veinile”, tähendab see, et see on toodetud ühes riigis, mis arvatakse olevat esimene riik, kes veini valmistas. Mõned inimesed eelistavad Vana Maailma veine lihtsalt sellepärast, et nad hindavad pikka ajalugu mis läks nende veinide valmistamisel.Vana maailma veinid on tavaliselt madalama alkoholisisaldusega ning kergemad ja vaoshoituma maitsega – kuigi see ei kehti iga veini kohta.Riigid, mida peetakse veinivalmistamise sünnikohaks, on ka : Prantsusmaa, Itaalia, Saksamaa, Hispaania, Kreeka, Portugal, Austria, Horvaatia, Rumeenia, Gruusia, Ungari, Šveits, Iisrael ja Liibanon.

2
Kontrollige kvaliteedi tähistust. Vana Maailma veinid on reguleeritud ja liigitatud ning igal riigil on oma veinide hindamissüsteem. Üldiselt on need “kõrgekvaliteedilistest” veinidest kuni “lauaveinideni”, mis on madalaima reitinguga igapäevased veinid. Mitme Euroopa veiniriigi kvaliteedinimetused kõrgeimast madalaima kvaliteedini on järgmised: Prantsusmaa: AOC (kontrollitud päritolu nimetus), VDQS (kõrge kvaliteediga veinid), Vins de Pays (maavein), Vins de Table (tabel). Vein).Saksamaa: QWSA (eriomadustega kvaliteetvein), QBA (kvaliteetne vein konkreetsetest nimetustest), Deutscher Landwein (kõrgeim lauavein), Deutscher Tafelwein (lihtne lauavein).Itaalia: DOCG (kontrollitud ja garanteeritud päritolu nimetus) , DOC (kontrollitud päritolu nimetus), IGT (tüüpiline geograafiline tähis), Vini di Tavola (lauaveinid).Hispaania: DO (päritolunimetus), DOC (kvalifitseeritud päritolunimetus). Portugalil on ainult üks klassifikatsioon, mis näitab kaupa. kvaliteetvein: DO (kontrollitud päritolu nimi).

3
Otsige aastat, et õppida veini aastakäiku. Enamik veine on aastakäiguveinid ja etiketil on kirjas veini valmistamise aasta. Aastakäiguveinid on valmistatud sama saagiaasta viinamarjadest ja on tavaliselt mõeldud laagerdamiseks. Aastakäiguta veinid on valmistatud erinevatelt saagiaastatelt pärit viinamarjade segust ega ole ette nähtud laagerdamiseks. Vaadake etiketi esiküljel aastat, mis on tavaliselt täielikult välja kirjutatud (näiteks 1989, 2007, 1967 ).Kui see ei ole põhisildi osa, võib see olla eraldi trükitud pudeli kaelal olevale kleebisele. Kui aastaarvu pole pudeli esiküljel märgitud, võib see olla tagaküljel.

4
Leidke konkreetse päritolupiirkonna nimi. See teave peaks olema sildi esiküljel nähtaval kohal. Euroopas märgistab enamik veinivalmistajaid oma pudeleid päritolupiirkonna, mitte viinamarja tüübi järgi. Viinamarjakasvatajad eeldavad, et ostja on piisavalt taiplik, et teada, et “Punane Burgundia (Prantsusmaa piirkond Burgundia) tähendab Pinot Noiri.” Erinevates piirkondades kasvatatakse erinevat tüüpi viinamarju, millest toodetakse erinevat tüüpi veine.Prantsusmaal , Alsace’i piirkonnas toodetakse mahlakaid germaani veine; Bordeaux’ piirkond toodab Cabernet Sauvignon’i ja Merlot’d; šampanja piirkonnas toodetakse valgeid vahuveine; Beaujolais toodab kerget punast veini, mis tuleb välja iga aasta novembris ja on mõeldud koheseks tarbimiseks. Chianti ei ole viinamarjasort, see on Itaalia piirkond, kus tehakse Chianti veini.

5
Tuvastage piirkond. Kvaliteetsed veinid on neid valmistanud piirkonna kirjeldamisel sageli äärmiselt spetsiifilised. Üldiselt võib öelda, et mida täpsem on asukoht, seda kuulsam on viinamarjaistandus. Burgundia Meursault on küla, mis on tuntud kvaliteetse Chardonnay tootmise poolest. Veini etikett, millel on see linn, võib olla kvaliteetsem kui see, millel on lihtsalt nimi “Burgundia”. Otse Bordeaux’st väljas on väike linn nimega Saint-Emilion, mis on kuulus oma Merlot’ segude poolest. Veinisett, mis tähistab Saint -Emilion sisaldab tõenäoliselt kõrgema kvaliteediga veini kui see, mis lihtsalt loetleb Bordeaux’ piirkonna. Rheingau on Saksamaa piirkond, kus toodetakse parimaid Rieslingi veine ja mida peetakse Saksa veinide sünnikohaks.

6
Leidke pudeli kuju, mis sobib soovitud veiniga. Euroopa veine villitakse vastavalt tüübile, nii et pudeli kuju annab aimu selle sisust. Kui otsite kindlat tüüpi veini, ei pea te etikette lugema, kui pudel seda tüüpi veinile ei sobi. Sirged, kõrgete õlgadega pudelid sisaldavad Bordeaux veine – punase jaoks rohelist klaasi veinid, valge klaas. (Õlg on punkt, kus pudeli läbimõõt suureneb.) Prantsusmaal kasutavad Burgundias, Loire’is ja Rhone’is õrnade õlgadega pudeleid. Väljaspool Prantsusmaad sisaldavad seda tüüpi pudelid mõnikord Chardonnay või Pinot Noiri. Kõrged, saledad pudelid on tavaliselt pärit Saksamaalt ja Alsace’ist ning sisaldavad tavaliselt Rieslingit, Pinot Blanci, Pinot Gris’i või magusat dessertveini Gewurztraminer.

7
Leidke päritoluriigi nimi. Otsige üles riik, kus veini toodetakse, et teha kindlaks, kas tegemist on uue maailma veiniga. See teave peaks olema selgelt loetletud esisildil. Kui seda ei ole esiküljel, võib see olla tagumisel sildil.Uue maailma veinid kipuvad dramaatiliselt varieeruma ja uute huvitavate sortide tootmiseks tehakse palju katsetusi.Soojemas kliimas toodetakse veine, millel on julgem, puuviljane maitse ja täidlasemad kui Vana Maailma veinid ja on tavaliselt kõrgema alkoholisisaldusega.Uue maailma veinid on pärit USA-st, Austraaliast, Uus-Meremaalt, Tšiilist, Argentinast ja Lõuna-Aafrikast. California veinide puhul öeldakse tavaliselt, et nad pärinevad Napast, Sonoma, Paso Robles või mõni muu veini valmistav piirkond.

8
Otsige brändi nime. Uue Maailma veinide puhul on kaubamärk ka veini valmistanud viinamarjaistanduse nimi ja see on tavaliselt etiketil põhinimi. See kirjutatakse suurimas kirjasuuruses ja kuvatakse tavaliselt esisildi ülaosas.

9
Määrake tootmiskuupäev. Veinid on tavaliselt aastakäigud, mis tähendab, et need tuvastatakse nende valmistamise aasta järgi. Saate pudelit veini vanandada, et selle maitse küpseks ja areneks. On ka mitte-aastakäiguveine, mis on valmistatud erinevatel aastatel korjatud viinamarjadest. Need veinid ei ole mõeldud laagerdamiseks. Kontrollige esmalt etiketilt kuupäeva. Vaadake esi- ja seejärel tagumist silti, et näha, kas leiate kuupäeva. Tavaliselt on selleks vaid aasta, näiteks 1998 või 2014. Kui te ei leia sildilt kuupäeva, võib see olla trükitud pudeli kaelal olevale kleebisele.

10
Kontrollige kasutatud viinamarja tüüpi. See on tavaliselt kaubamärgi nime järel suuruselt teine ​​kiri sildil. Uue Maailma veinid märgistavad oma pudeleid vastavalt veini valmistamisel kasutatud viinamarjatüübile. Selle asemel, et pähe õppida, millist tüüpi veini millisest piirkonnast pärit on, on vaja ainult teada, millist tüüpi veini (st viinamarjatüüpi või sorti) naudite. Kui konkreetset sorti nimetatakse, siis vähemalt 75% veinist peab pärinema seda tüüpi viinamarjadest. (Segatud viinamarjasortidega veinidel peab olema üldnimetus, näiteks “lauavein”.) Cabernet Sauvignon on praegu kõige populaarsem vein maailmas. See on täidlane punane vein, mille maitse võib tunda musta kirsi ja küpsetusvürtse. , must sõstar või seeder.Merlot on keskmise kaaluga punane vein, mis on Cabernet Sauvignonist mahlakas ja pehmem (madalama tanniinide sisaldusega). Syrah on täidlane punane vein, mis võib sisaldada kannikese, musta pipra, ploomi ja mustika maitseid. Austraalias toodetakse palju Syrah (või Shiraz) veine.Chardonnay on keskmise kuni täidlase täidlusega valge vein, milles võib tunda tsitruselisi, pirni, õunu, võiskotti, kaneeli ja röstitud karamelli.Pinot Grigio (või Pino Gris) ) on kerge kehaga valge vein, milles võib tunda tsitruseliste, pirni-, õuna-, lille- ja juustukoore noote. Sauvignon Blanc on agressiivselt tsitruseline (greipfruudi) valge vein, milles on tunda meloni, piparmündi, rohelise pipra ja muru noote. Tegemist on kerge kuni keskmise täidlusega veiniga.

11
Tuvastage viinamarjaistanduse nimi. Kui Ameerika veinil on konkreetne viinamarjaistandus nimetatud, näiteks “Jackson Estate Vineyard”, siis peab 95% selle veini valmistamiseks kasutatud viinamarjadest pärinema sellest konkreetsest viinamarjaistandusest. Kõigi veinide puhul ei ole pudelil viinamarjaistandust märgitud. , kuid mõned teevad seda, eriti kui veinikelder omistab oma veinile selle omaduse tõttu erilisi omadusi.

12
Pange tähele viinamarjakasvatusala. Ametlikult määratud viinamarjakasvatuspiirkond on piirkond, näiteks Napa Valley, mis on tuntud kõrgekvaliteediliste veinide poolest. Piirkond märgitakse etiketile, mis näitab, et 85% või rohkem veini valmistamiseks kasutatud viinamarjadest on kasvatatud selles piirkonnas.

13
Otsige üles sõnad “kinnisvara villitud”. Et veinisildil oleks sõnad “villitud kinnisvara”, on 100% veinis olevatest viinamarjadest kasvatatud, töödeldud, kääritatud ja villitud samas kohas. Sõnad ” villitud kinnisvara – ilmuvad sageli vintage (aasta) all, etiketi esiküljel.

14
Otsige võrgu sisu. Veini kogus pudelis peab olema selgelt märgitud. Tavalise suurusega pudeli puhul on see tavaliselt 750 ml. Mahu kogus märgitakse sildile või tembeldatakse pudeli enda klaasi. Saate osta ka suuri veinipudeleid. Neid nimetatakse sageli magnumiteks. Need pudelid sisaldavad kaks pudelit veini, mis on umbes 1,5 liitrit.

15
Kontrollige alkoholisisaldust. Tavaliselt on veinide alkoholisisaldus vahemikus umbes 7% kuni 23%. Magusamate veinide alkoholisisaldus on suurem kui kuivatatud veinides ja Uue Maailma veinides on tavaliselt kõrgem alkoholisisaldus kui Vana Maailma veinides. Ameerika veinide alkoholisisaldus ei tohi ületada 14 mahuprotsenti või need lähevad üle kõrgemale maksustamistasemele.Ameerika veinid Veinid, millel on silt “Lauavein”, võivad sisaldada 14% või vähem alkoholi, ilma et peaksite etiketil alkoholi kogust täpsustama.

16
Pöörake tähelepanu riiulil olevatele veinihinnangutele. The Wine Spectator avaldab ulatusliku nimekirja veinidest, mida on degusteeritud ja hinnatud nende väga spetsiifilise süsteemi järgi. Veini müüvad kauplused postitavad need hinnangud sageli veinipudeli all olevale riiulile. Kuigi isiklik maitse ületab alati kellegi teise arvamuse, on see hea koht alustamiseks, kui soovite proovida võõrast veini. Hinne 95–100 näitab “suurepärast” või “klassikalist” veini (Wine Spectatori standardite järgi. )90-94 tähistab erakordselt kõrge iseloomu ja stiiliga silmapaistvat veini. 85-89 kirjeldab “väga head” eriliste omadustega veini. 80-84 on hea veini hinnang; veini, mis on “tahke ja hästi valmistatud”. .â€75-79 kirjeldab “keskpärast” veini, mida maitsjad arvasid olevat joodavad, kuid millel on puudused. Alla 74 reitinguga veine ei soovitata.