Kuidas kõrvitsaid kuivatada

Näib, et kõrvitsate kuivatamine on inimese DNA-s – meie kui liik oleme kõrvitsaid kuivatanud tuhandeid aastaid, et valmistada tööriistu, nõusid, riistu, instrumente ning igasugust kunsti ja käsitööd. Võtke see arhailine ajaviide ja proovige neid erinevaid meetodeid.

1
Jätke kõrvitsad viinapuudele, kus nad kasvavad. Küpsed kõrvitsad taluvad pakast ja taluvad isegi mõnda külmutamis- ja sulatamistsüklit. Kui taim muutub pruuniks ja sureb, kõrvitsad kuivavad ja kukuvad maha. Kui kõrvitsad on kasvuperioodi lõpuks küpsed, kuid pole jõudnud kuivada, võite need talveks viinapuule jätta. Kui lumi sulab ja paljastab need kevadel, jätkavad nad kuivamist sealt, kus nad sügisel pooleli jäid. Siiski on oht, et nad mädanevad, kui jätate need üle talve.

2
Võtke kõrvits ja raputage seda. Kuivatatud kõrvitsad on kerged ja õõnsad. Kuulake, kuidas seemned sees kolisevad. Mõnikord aga kleepuvad seemned enne kuivamist kõrvitsa sisemusse ega põrise. Seemneid saab kasutada muuks otstarbeks varuna.

3
Koguge kõrvitsad põllult kokku, kui need on täielikult kuivanud. Kui need on endiselt taime küljes, võite viinapuu lõigata kõrvitsaga ühele tasapinnale või jätta varretüki puutumata – kõrvitsa jätmine on puhtalt dekoratiivne, kui kuivatate kõrvitsa viinapuu peal.

4
Mädanema hakanud kõrvitsad kompostige enne täielikku kuivamist. Ükskõik, kuidas valite kõrvitsa kuivatamise, jääb väike osa neist alati mädanema – olge selleks valmis.

5
Lõika küpsed kõrvitsad viinapuudelt ära, kui lehed ja vars hakkavad pruuniks muutuma. Kasutage teravaid oksakääre, et teha kena ja ühtlane lõige. Jätke iga kõrvitsa külge 1–2 tolli (2,5–5 cm) vart. Selle varreosa jätmine on oluline, sest see aitab vett aurustada. Kõrvitsa nahk on kõva ja mittepoorne, seetõttu on poorne vars vajalik, et niiskus kõrvitsast välja pääseks. Kui teil on kõrvitsaid, mida peetakse ebaküpseks (see on lihav ja erkroheline) ja olete mures, et esimene külm tapa nad, lõika viinapuu küljest lahti ja kasuta ajutiste kaunistustena. Üldiselt ei saa te neid kõrvitsaid kuivatada. Võite need ka viinapuule jätta – aeg-ajalt need pigem kõveneb kui tapab.

6
Pese kõrvitsad sooja seebiveega. See eemaldab bakterid ja aitab vältida mädanemist. Samuti võite neid 20 minutit leotada lahuses, mis koosneb ühest osast majapidamises kasutatavast valgendist ja üheksast osast soojast veest.

7
Pärast pesemist või leotamist loputage neid puhta külma veega. See eemaldab kõik seebi või valgendi jäägid.

8
Valige õues koht, kus kõrvitsad saavad istuda ja kuivada. Kõrvitsad võivad külmas kohas kuivada, kuid pidage meeles, et korduv külmutamine ja sulatamine võib sageli kahjustada kõrvitsa sees olevaid seemneid. Seemnete kahjustamine omakorda muudab selle, et seemneid ei saa ümber istutada. Kõrvitsaid saab kuivatada ka garaažis, laudas või maja sees, kuid need saavad parima õhuringluse, kui lasete neil väljas kuivada. Kõrvitsate täielikuks kuivamiseks võib kuluda mitu kuud. Pidage meeles, et suurtes kogustes kuivatav kõrvits eraldab ebameeldivat lõhna. Kui kuivatate neid oma kodus, kulub lõhnast vabanemiseks veidi aega.

9
Lao kõrvitsad ühe kihina kõrgendatud pinnale. Pind peaks olema puidust kaubaaluse moodi struktuur. Platvormi tõstmine võimaldab suurendada õhuringlust – õhk saab nende ümber ringelda igast suunast.

10
Pidage meeles, et kuivamisaeg on erinev. Olenevalt kõrvitsa suurusest võib täielikuks kuivamiseks kuluda kuus nädalat kuni terve aasta.

11
Eemaldage hallitus, mis kasvab. Kasutage vormi eemaldamiseks võinoa tuhmi külge. Hallituse võid ka lapiga maha pesta. Kui kõrvits muutub pehmeks, peate selle välja viskama.

12
Pööra kõrvitsaid. Pöörake kõrvitsad iga 1–2 nädala järel ümber, et põhi saaks õhu kätte.

13
Riputa kõrvitsad varre külge. Kui teil on kuivatamiseks vaid paar kõrvitsat, siduge varre külge nöör ja riputage need puuokste külge kuivama. Kõrvitsaid saate riputada ka hästi ventileeritavatesse hoonetesse või piirdeaedade äärde. Nende aia külge riputamine võib anda ka teie õuele piduliku sügisilme.

14
Kasutage naela, et torgake kõrvitsa otsa kaks kuni kolm väikest auku. See on valikuline viis kõrvitsate kuivatamiseks neid riputades. Viige nöör aukudest läbi ja riputage kõrvitsad tagurpidi. Pidage meeles, et kõrvitsate läbitorkamine võib põhjustada hallituse kasvu kõrvitsa sees.

15
Asetage rippuvate kõrvitsate alla tilgapann või ajalehed, et tilkuv vedelik kinni püüda. Kui te ei pahanda, et kuivatatud kõrvitsas on augud, võib see kuivamisprotsessi kiirendada.

16
Teadke haljastuse plusse ja miinuseid. Greenscaping on vastuoluline protsess. Mõned kasvatajad soovitavad seda kuivatamisprotsessi kiirendamiseks ja tumeda hallituse värvimise võimaluse vähendamiseks. Teised kasvatajad väidavad, et haljastus või kõrvitsa pinnale enne, kui see on täielikult kuivanud, suurendab see kahjustuste ja nakatumise ohtu.

17
Pärast koristamist laske kõrvitsatel kuivada. Kuivatage neid vaid paar nädalat (kuivavad ainult veidi.)

18
Kasutage tuhmi köögivõinuga, et naha välimine kiht õrnalt ära kraapida. Seda tehes ilmub allpool heledam kiht.

19
Lõpetage roheliste kõrvitsate kuivatamine. Asetage kõrvitsad sooja, hästi ventileeritavasse ja heledasse kohta. Kui kuivatate neid tasasel pinnal, keerake neid iga 2–3 päeva järel. Tea, et kui kõrvitsad kuivavad liiga kiiresti, lähevad need suure tõenäosusega kortsu.

20
Puhastage kõrvits pärast täielikku kuivamist. Kastke kõrvitsad ämbrisse sooja seebiveega. See aitab lahti saada välispinnale tekkinud naha ja hallituse. Vette võib lisada valgendit, et anda kõrvitsatele ühtlane värvus, kuid see pole vajalik.

21
Kasutage lauanoa tuhmi külge, et kraapida väliskest maha. Kuivatamise käigus võib välimine nahk kortsuda või määrduda. Üldiselt soovite selle maha kraapida. Naha välimise kihi eemaldamiseks võite kasutada ka terasvilla või liivapaberit. Kummagi tööriista kasutamine põhjustab aga kriimustusjälgi. Kasutage liivapaberit või terasvilla ainult siis, kui plaanite kõrvitsat värvida.

22
Täitke kõik väikesed augud või praod puidupahtliga. Kuigi see pole vajalik, annab see teie kõrvitsa pinnale ühtlase tekstuuri. Samuti võid kõrvitsa seest lihvida, et see oleks sile.