Mis on Lacrosse?

Lacrosse on populaarne spordiala Kanadas, Põhja-Ameerikas, Prantsusmaal, Inglismaal ja mujal Euroopas. See põnev spordiala on kombinatsioon jalgpallist, korvpallist ja jäähokist ning seda mängitakse väikese kõva palli ja kepiga, mida nimetatakse ristiks. Risti ühes otsas on korvilaadne kulp, mida kasutatakse palli püüdmiseks ja viskamiseks.
Lacrosse on peamiselt amatöörsport, mida harrastavad nii mehed kui ka naised keskkooli ja kolledži tasemel. Intercrosse, lakrossi kaasversioon, on isegi osa paljude USA alg-, noorem- ja keskkoolide kehalise kasvatuse õppekavast. Lacrosse on spordiala, mis nõuab vastupidavust, kuna jooksmist on palju, kuid ei nõua sellelt osalejatelt eriti suurt või tugevat olemist, nagu seda nõuab korvpall või jalgpall.

Meeste lakrossi mängitakse väljakul, mis on 110 jardi (100.5 m) pikk ja 60 jardi (54.8 m) lai. Mäng kestab kolledži tasemel 60 minutit. Poolaeg on 10 minutit, pärast kahte esimest 15 minutit veerandit. Igas meeste lakrossimeeskonnas on 10 mängijat: väravavaht ning kolm kaitsjat, poolkaitsjat ja ründemeest.

Iga mäng algab tsentri vastasseisuga ja nagu jalgpallis, saab palli kätega puudutada ainult väravavaht. Kuigi lakrossi peetakse kontaktspordiks, võivad mängijad teha tehnilisi ja isiklikke vigu ebahariliku kareduse ja keppide kontrollimise tõttu.
Lacrosse on pärit indiaanlaste kultuurist ja seda peetakse Põhja-Ameerika vanimaks spordialaks. Kui indiaanlaste hõimud mängisid lakrossi, võis väljak olla 1–15 miili (1.6–24.14 km) pikk ja kesta päevi. Arvati, et Lacrosse teeb mehed tugevaks ja seega ka paremateks sõdalasteks.

Mõned hõimud “mängisid” lakrossi mõlemal pool väljakut kuni 1000 mehega. Nad kühveldasid palli, mis tehti siis puidust, kivist, hirvenahast või savist, ja viskasid selle värava poole joostes teisele meeskonnaliikmele. Varased lakrossiväravad olid kas üksainus teivas või varraste komplekt, mille kaudu nad Lacrosse palli viskavad.

Tänapäeva lakrossi on suuresti mõjutanud jesuiitide misjonäri Jean de Brebeufi tehtud mängu rekord. Mängu mängiti aastal 1636 Kanadas praeguse Ontarios ja see järgis lacrosse’i praeguse mänguga sarnast mustrit.