Kuidas teha kindlaks, kas teie puu õunad on küpsed

Õunad valmivad erinevatel aegadel aastaringselt, olenevalt õunapuu tüübist, ilmast ja õunte asukohast puul. Kuigi õunad võivad igal aastal valmida veidi varem või hiljem, olenevalt ilmast, on nad üldiselt koristusvalmis igal aastal umbes samal ajal; kui nad olid valminud eelmise aasta novembris, peaksid nad olema valmis korjama ka tänavu umbes samal ajal. Kui te pole kindel, millal nad eelmisel aastal olid valmis korjama, millist tüüpi õunapuud teil on või millal on õunad tavaliselt teie piirkonnas koristamiseks valmis, võite otsida mõningaid märguandemärke, mis näitavad, et õunad on küpsed.

1
Võtke arvesse kasvukohta. Õunad on soojemates piirkondades korjamiseks valmis varem kui külmema kliimaga viljad, sest kuumus aitab neil küpseda. Samuti saavad lõunapoolsed puuviljad rohkem päikesevalgust ja on koristamiseks valmis varem kui puu põhjaküljel olevad õunad.Jahedamas kliimas on saagikoristusaeg tavaliselt september kuni oktoober. Soojemas kliimas võib koristusaeg ulatuda hilissuvest. varakevadeni.

2
Mõelge õunte värvile. Kõige ilmsem märk, mida jälgida, on värv. Kuldsed maitsvad õunad muutuvad rohelisest kollaseks, kui need on koristamiseks valmis, ja punased maitsvad muutuvad üleni punaseks. Kui puu toodab triibuliste või punase põsepunaga õunu, muutub õuna roheline osa korjamiseks kollaseks. Kahjuks ei ole mõned uuemad õunapuusordid nii silmatorkavad. Nende õunte nahk võib enne koristamist üleni punaseks muutuda või koore roheline osa võib kollaseks muutuda alles siis, kui õunu hoitakse mõne kuu jooksul. Selle takistuse ületamiseks kontrollige enne kõigi koristamist õuna viljaliha, et teha kindlaks, kas õunad on valmis. Kui need õunad on koristamiseks valmis, on viljaliha muutunud kahvaturohelisest valgeks. Varre lähedal asuva süvendi värvus on veel üks viis teatud sortide puhul kindlaks teha. Selle ala varjund muutub õunte küpsedes üldiselt heledamaks.

3
Oodake, kuni paar õuna puu otsast alla kukub. Õunapuud kukutavad loomulikult oma õunad maha, kui nad on küpsed isekülviks ja paljunemiseks. Jälgige, kas üks või kaks õuna kukuvad puult alla, et teha kindlaks, kas õunad on korjamiseks valmis. Kui teie õunad on küpsed, peaks neid olema üsna lihtne puult korjata, keerates õuna lihtsalt ülespoole. Püüdke vältida õuna korjamist, tõmmates viljad otse alla ja sikutades. Kui muidu hakkavad terved viljad puult maha kukkuma, hakkavad need tõenäoliselt liiga küpseks saama ja tuleks võimalikult kiiresti koristada.

4
Otsige õuna seest tumepruune seemneid. Küpsuse lähenevate õunte seemned on tavaliselt pigem tumepruunid kui valged. Kuid pidage meeles, et varavalmivate sortide puhul ei pruugi see nii olla. Nende seemned võivad küpsena siiski olla heledad ja mõne liigi seemned muutuvad pruuniks nädalaid enne optimaalset korjamisaega. Siin võib abiks olla ka oma õue sordi uurimine.

5
Tee maitsetest. Küpsuse ülim test on maitseproov. Viljaliha peaks olenevalt õunasordist olema magus või hapukas ja veidi pehmem, kuid mitte pudrune. Ärge heitke meelt, kui kõik märgid viitavad saagikoristuse ajale, kuid õunad ei ole nii magusad kui peaksid, eriti kui need on õunad. tüüpi maitsev õun. Mõned õunatüübid muutuvad pärast korjamist ja lühiajalist säilitamist magusamaks.

6
Kontrollige õuna pehmust. Täielikult laagerdunud õunad on ka tekstuurilt veidi pehmemad kui küpsed õunad. Hea viis puuvilja küpsuse testimiseks on seda kergelt sõrmede ja pöidla vahel pigistada. Kui õun veidi taandub, on see kasvamine lõppenud. Algajatel aednikel võib aga aega minna, enne kui nad selle testiga vilunud saavad.

7
Piserdage õuna sisemust joodiga. Kui miski muu ei aita, võivad aednikud lõigata õuna südamikust läbi ja piserdada seda joodiga, et näha, kas see on küps. Jood muudab küpsed rakud tumedaks, kuna õuntes on tärklist. Säilitatavatel puuviljadel peaks olema täiesti valge keskosa ja tumedad laigud, mis võtavad enda alla kolmveerand kuni pool viljast. Täiesti selged puuviljad tuleks kohe ära süüa või mingil moel konserveerida.